لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۲۶

محکمه بین‌المللی عدالت صحنۀ دعوای حقوقی میان تهران و واشنگتن!


قرار است ایالات متحدۀ امریکا امروز دوشنبه ۸ اکتوبر ۲۰۱۸ در محکمه عالی ملل‌متحد در مورد میلیاردها دالر سرمایه منجمد شده در یک قضیه با ایران مقابل شود که می‌تواند تنش میان ادارۀ رئیس جمهور ترمپ را با عدالت بین‌المللی عمیق‌تر بسازد.

ایران در ماه جون سال ۲۰۱۶ امریکا را به محکمۀ بین‌المللی عدالت معرفی کرد تا مخالفت‌اش را با یک فیصله ستره محکمه امریکا در مورد پرداخت ۲ میلیارد دالر به خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی ابراز کند که ایران مسئول آن دانسته شده‌است.

تحقیقات امروز محکمۀ عالی ملل‌متحد در مورد دعوای ایران بر امریکا، یک هفته بعد از آن صورت می‌گیرد که محکمۀ بین‌المللی عدالت در یک قضیه جداگانه به امریکا دستور داد، تحریمات بر ایران را که به دنبال خروج امریکا از موافقتنامه هسته‌ای با ایران مجدداً وضع شد، کاهش بدهد.

اساس هر دو قضیه را پیمان دوستی سال ۱۹۵۵ بین ایران و امریکا تشکیل می‌دهد که به روابط دو کشور به قبل از انقلاب اسلامی ایران بر می‌گردد.

ادارۀ رئیس جمهور ترمپ چهارشنبه گذشته اعلان کرد نه‌تنها پیمان دوستی سال ۱۹۵۵ با ایران را باطل می‌سازد، بلکه از توافق‌نامه بین‌المللی وابسته با محکمه عالی ملل‌متحد نیز خارج می‌شود.

این معلوم نیست که واشنگتن به تازه‌ترین قضیه که امروز در محکمه عدالت بین‌المللی روی آن بحث می‌شود چه پاسخ می‌دهد، ولی مقامات امریکایی تأیید کرده‌اند که سارنوالان امریکایی در این تحقیقات حاضر خواهند بود.

قابل ذکر است که محکمه عدالت بین‌المللی بعد از ختم جنگ دوم جهانی به هدف حل دعوا‌های بین کشورهای عضو ملل‌متحد ایجاد شده بود.

XS
SM
MD
LG