لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۵۱

حملات خونین در افغانستان؛ تأثیرگذاری و نگرانی‌ها در مورد انتخابات ریاست جمهوری


محل رویداد حمله موتر بمب در شهر کابل

حملات خونین در جریان آماده‌گی‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری ماه میزان در افغانستان، نگرانی‌های مردم را در مورد این پروسۀ دموکراتیک افزایش داده‌است.

به سلسلۀ این حملات دیروز (چهارشنبه) در شهر کابل یک حمله صورت گرفت که در نتیجۀ آن حدود ۱۶۰ تن کشته و زخمی شدند و اکثریت آن‎ها را افراد ملکی تشکیل می‎دهند.

  • آیا این‌گونه حملات خواهد توانست روی انتخابات ریاست جمهوری ماه میزان در افغانستان تأثیرگذار باشد؟

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله افغانستان شام گذشته در صحبت با رادیو آزادی اطمینان داد که نیروهای امنیتی و دفاعیافغان در مساعی مشترک روی تأمین امنیت این پروسه کار می‎کنند.​

د افغانستان د کورنیو چارو وزارت ویاند نصرت رحیمي

آقای رحیمی می‎افزاید: "ما ۷۲ هزار پرسونل نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را عملاً برای تأمین امنیت این پروسه توظیف ساخته ایم، حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار نیروی امنیتی به حالت ریزرف و آماده‎باش قرار دارند. تلاش ما اینست که به طور لازم، آنچنان که توقع مردم و کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان و نامزدان محترم است، امنیت این پروسه ملی، مهم، حساس و تاریخی تأمین شود."

حمله دیروز در شهر کابل توسط ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه افغانستان به شدت نکوهش شده‎است. در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان این حمله یک تلاش طالبان برای گرفتن امتیاز در جریان گفتگوهای صلح افغانستان خوانده شده‎است.

ریاست اجرائیه افغانستان این حمله را یک تلاش برای مختل ساختن انتخابات ریاست جمهوری این کشور عنوان کرده‎است.

بر اساس یک اعلامیۀ ارگ ریاست جمهوری، محمد اشرف غنی شام دیروز در یک نشست امنیتی به‌خاطر تأمین امنیت مراسم تجلیل از صدومین سالروز استرداد استقلال افغانستان و پروسۀ انتخابات ریاست جمهوری ماه میزان به مسئولان مربوط سفارش کرد تا در این شرایط حساس، تدابیر امنیتی در کابل و همۀ کشور را دقیق و جدی سازند.

طالبان مسلح روز سه شنبۀ هفته جاری در یک اعلامیه هشدار دادند که گردهمایی‌های انتخاباتی را هدف قرار خواهند داد، آن‌ها از مردم خواسته اند تا از شرکت در این‌گونه گردهمایی‌ها خودداری کنند. در این اعلامیه، طالبان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را یک پروسه فریب دهنده خوانده گفته اند که از آن جلوگیری خواهند کرد.

اما محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در عکس‌العمل به این هشدار طالبان گفته است: "طالبان اعلامیه دادند که بر نشست‌های انتخاباتی حمله می‌کنند، قبل از این هم بارها هشدار داده بودند و بر انتخابات پارلمانی ما راکت‌ها فیر کردند. آن‌ها باید مردم افغانستان را بشناسند که به زور تسلیم نمی‌شوند. اگر به مردم افغانستان بگویند، این کار را نکنید که فشار بالای‌تان می‌آوریم، آن کار را خواهیم کرد."

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، مسئلۀ امنیت را بزرگترین آزمون در برابر انتخابات ششم میزان خوانده گفته است که در این مورد با نیروهای امنیتی این کشور گفتگوها ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG