لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۶ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۴۶

نیکولاس کی: شمارش آرا کار عجله نیست حوصله می‌خواهد


نیکولاس کی نماینده ملکی ناتو در افغانستان روز یکشنبه همراه با السیون بلک سفیر بریتانیا در کابل از مرکز شمارش آرا و دیتاسنتر کمیسیون مستقل انتخابات دیدن کردند. October 6 2019

نیکولاس کی نماینده ملکی ناتو در افغانستان می‌گوید کمسیون مستقل انتخابات افغانستان برای اطمینان دادن از شمارش شفاف آرای معتبر انتخابات ریاست جمهوری جداً کار می‌کند.

آقای کی این موضوع را در صفحه توییترش نوشته است و در اشاره به شمارش آرا می‌گوید "در این کار عجلۀ نیست و حوصله می‌خواهد."

نیکولاس کی دیروز یکشنبه (۱۴ میزان) همراه با الیسون بلک سفیر بریتانیا در کابل به کمیسیون انتخابات رفت و کار شمارش آرا و پروسه جدول بندی این کمیسیون را از نزدیک مشاهده کرد.

سفارت بریتانیا در کابل در اعلامیه‌ای گفته است: "نیکولاس کی و خانم الیسون بلک ضمن ستایش از حفظ بیطرفی کمیسیون انتخابات تاکید نمودند این کمسیون تا حد ممکن شفافیت را یقینی سازد."

آنها همچنان از نامزدان و حامیان شان خواسته اند، برای نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات منتظر اعلان کمسیون انتخابات باشند.

سفیر بریتانیا در افغانستان گفته است کشورش از کمسیون های انتخاباتی حمایت می‌کند و تاکید کرده که در "کارهای آنها باید مداخلۀ" صورت نگیرد.

ناتو در بخش تامین امنیت انتخابات با قوای افغان همکاری های آموزشی و مشورتی داشت و بریتانیا برای راه اندازی این انتخابات ده میلیون دالر کمک کرده است.

از جمله ۱۵۰ میلیون دالر مصرف شده در انتخابات، جامعه جهانی ۵۹ میلیون آنرا داده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید حمایت جامعه جهانی از کارهای این کمیسیون جهت یقینی سازی شفافیت انتخابات و تعیین رئیس جمهور جدید، اهمیت دارد.

عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان


عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی گفت: "سفیر انگلستان و نمایندۀ ملکی ناتو از بخش‌های مختلف کمیسیون مستقل انتخابات دیدن و نظارت کردند و حمایت شانرا از انتخابات اعلان کردند و این انتخابات را یکی از خوب‌ترین انتخابات‌ها نسبت به گذشته دانستد. نقش حمایت جهانی از این پروسه، هم در بخش حمایت مالی و حمایت تخنیکی خیلی مهم و ارزنده است."

ادارات ملی و بین‌المللی برای نظارت از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حدود یک صد هزار ناظر را گماشته بودند.

یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می‌گوید حمایت جامعه جهانی از شفافیت انتخابات نقش مهم را در جلوگیری از به بحران کشانیده شدن این انتخابات بازی می‌کند.

یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان
یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان


او گفت: "بدون شک به همان اندازه که نهادهای داخلی ما و جوانب ذیدخل در عرصه انتخابات علاقمند اند که پروسه انتخابات شفاف و نتایج آن قابل قبول باشد، به همان اندازه همکاران خارجی ما هم علاقمندند. این می‌تواند برای مشروعیت و سلامت انتخابات موثر باشد. آنها می‌توانند مسئولین را در بخش حمایت تخنیکی و حمایت سیاسی همکاری کنند."

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان برگزار شد که در آن بر اساس ارقام ابتدایی بیش از دو میلیون تن رأی دادند.

کمیسیون انتخابات حال مشغول پروسس این آرا است و تعهد کرده است نتایج ابتدایی انتخابات را به تاریخ ۲۷ میزان اعلان کند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG