لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۱۱

چرا تعدادی از افغان‌های هندو و سیک افغانستان را ترک کردند؟


یک فامیل سیک افغان که تازه به هند رسیده است.

۱۱ تن از سیک‌های افغانستان از بهر تهدیدهای بلند امنیتی ترک وطن کرده به هند رفتند.

سفر اخیر سیک‌های افغانستان به هند موضوع داغ امروز دوشنبه در رسانه‌های اجتماعی است.

شماری از شهروندان کشور ترک افغانستان از سوی افغان‌های سیک را دردآور و ناامید کننده خوانده اند و می‌گویند حکومت افغانستان در تأمین امنیت اقلیت‌های مذهبی سیک و هندو در این کشور ناتوان بوده است.

شماری از سیک‌های کشور با وجود تهدید های بلند امنیتی در برابر خودشان می‌گویند که به هیچ صورت افغانستان را ترک نخواهند کرد.

شماری از اعضای فامیل های سیکهـ افغان در حال ترک کشور
شماری از اعضای فامیل های سیکهـ افغان در حال ترک کشور

جک مونگ سینگ باشنده ولایت پکتیا است. او در صحبت با رادیو آزادی گفت که از سوی هند برایش پیشنهاد سفر به آن کشور شده‌است، اما افغانستان را که کشورش است ترک نخواهد کرد.

او افزود: "این وطن ما است، وطن خود را ترک نخواهیم کرد کشور هند گفته که بیایید، اما ما این‌جا هستیم، چه زمان این کار را کنیم در این وطن پیدا شده‌ایم، همین‌جا خاک و زادگاه ما است، وجود ما از این خاک است کار و بار ما در این‌جاست خلاصه زندگی ما همین‌جاست."

اقلیت‌های سیک می‌گویند افغانستان خانه آنان است در این خاک زاده شده و همین‌جا خواهند مُرد.

خانواده ندان سینگ مشمول ۱۱ تن از اقلیت‌ سیک است که به هند رفته است، یکی از سیک‌های که ماه گذشته در ولایت پکتیا ربوده شده بود.

جگ مونگ سینگ می‌گوید دختر ندان سینگ را نیز چندی پیش ربودند، اما دوباره رهایش کردند.

به‌گفته او برای ندان سینگ زندگی در افغانستان تلخ شده بود و مجبور شد که افغانستان زادگاه خودش را ترک کند.

رادیو آزادی تلاش کرد که در این باره دیدگاه نماینده اقلیت‌های سیک در افغانستان و افغان‌های سیک که به هند رفته اند را نیز داشته باشد، اما موفق نشد.

سفارت هند در کابل روز یک‌شنبه گذشته گفته است که ۱۱ تن از سیک‌های افغان به هند رسیده‌اند.

در همین حال، شماری از رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که دولت هند تصمیم گرفته ویزه‌های طولانی مدت برای حدود شش صد سیک و هندوی افغان صادر کند.

در حمله مسلحانه چند ماه پیش بر یک در مسال در کابل که مسئولیت آن را گروه داعش بر عهده گرفت ۲۷ تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

در چند ماه پسین سال روان با افزایش نا امنی‌ها در افغانستان تهدید‌های امنیتی و حمله‌های مسلحانه در برابر اقلیت‌های‌ سیک و هندوی افغان نیز در این کشور افزایش یافته است.

اکنون باورها بر این است که افزایش این حمله‌ها سرانجام سیک‌های افغان را مجبور به ترک این کشور کرده‌است.

آرشیف، حمله جنگجویان گروه داعش بر یک درمسال در کابل
آرشیف، حمله جنگجویان گروه داعش بر یک درمسال در کابل

اما وزارت داخله تأمین امنیت جان شهروندان به ویژه اقلیت‌های سیک و هندوی این کشور را از اولویت خود می‌داند.

طارق آرین سخنگوی این وزارت گفت: "امنیت حفاظت از جان تمام شهروندان به ویژه هندوها و سیک‌ها از اولویت‌های ما است. ما از نزدیک برای این کار می‌کنیم. ما با برادران اهل هنود خود همکاری نزدیک داریم، تهدید های که متوجه آنان است ما برای مهار کردن آن اقدامات لازم کرده ایم."

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان
طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان

افغان‌های سیک در حالی این کشور را ترک کرده اند که در حال حاضر در ولایت‌های کابل، ننگرهار، غزنی و پکتیا تنها ۲۰۰ خانواده سیک و هندو باقی مانده است.

براساس معلومات خبرنگاران محلی رادیو آزادی حدود ۱۱ عبادتگاه هندو و سیک در همین ولایت‌ها وجود دارند.

براساس برخی معلومات سه قرن پیش در افغانستان حدود ۸۰ هزار خانواده سیک و هندو در افغانستان زندگی می‌کردند که با گذشت زمان این شمار کاهش یافت و به علت چالش‌های گونه گون به کشورهای دیگر این اقلیت‌های مذهبی پناهنده شدند.

XS
SM
MD
LG