لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۲۱

عفو بین‌الملل: کرونا مشکلات بی‌جا شدگان داخلی در افغانستان را افزایش داده‌است


آرشیف، بیجاشدگان داخلی افغانستان در ولایت هرات

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید، شیوع ویروس کرونا مشکلات بی‌جا شدگان داخلی در افغانستان را افزایش داده‌است.

این سازمان در گزارش دیروز چهارشنبه (۲۹ اسد) خود به مناسبت روز جهانی بشردوستی گفت که به زندگی چهار میلیون بی‌جا شدۀ داخلی در افغانستان باید توجه شود.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید، ۱۶۸ میلیون نفر در کشورهای نادار به شمول افغانستان به کمک‌های بشری نیاز دارند.

گزارش این سازمان می‌گوید، از جمله میلیون‌ها نفر کسانی اند که برای بدست آوردن قوت روزانه خود تلاش می‌کنند تا زنده بمانند.

گزارش به جنگ چهار دهه در افغانستان اشاره کرده، می‌گوید که این جنگ زندگی مردم به خصوص بی‌جا شدگان داخلی را دشوار کرده‌است.

آرشیف، کمپ بی‌جا شدگان داخلی در افغانستان
آرشیف، کمپ بی‌جا شدگان داخلی در افغانستان

سمیرا حمیدی کمپاینر سازمان عفو بین‌الملل در آسیای جنوبی به رادیو آزادی گفت که یک بخش کمک جهانی با افغانستان باید به بی‌جا شدگان داخلی اختصاص داده شود.

خانم حمیدی می‌گوید: "جامعۀ بین‌المللی، این وقتش است که پولی را که این‌ها به حکومت افغانستان می‌دهند یک بخش آن را به بی‌جا شدگان داخلی اختصاص دهند. تا وقتی‌که ما یک بودجۀ مشخص برای بی‌جا شدگان داخلی نداشته باشیم متأسفانه من فکر می‌کنم که حکومت افغانستان به تنهایی خود نمی‌تواند که به مشکلات چهار میلیون یا بیشتر از چهار میلیون بی‌جا شده رسیدگی بکند."

یونیسف: از میان ۴۶ میلیون بی‌جا شده ۱۹ میلیون کودکان اند

سازمان عفو بین الملل در مورد افغانهای بیجا شده ابراز نگرانی کرد

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل که دیروز چهارشنبه (۲۹ اسد) نشر شد از سرگذشت برخی از بی‌جا شدگان داخلی نیز یادآوری شده‌است.

حکیم که از لغمان بی‌جا شده و در منطقه چمن ببرک در کابل زندگی می‌کند گفته است که در آغاز شیوع کرونا دولت صرف برای مدت دو هفته با وی کمک کرد.

او به سازمان امنیستی انترنشنل گفته است که از رهنمودهای جلوگیری از ویروس کرونا آگهی دارد، ولی عملی کرده نمی‌تواند.

آرشیف
آرشیف

وی می‌افزاید: "ما در یک کلبه گلی هشت نفر زندگی می‌کنیم، فاصله اجتماعی را چگونه رعایت کنیم؟ ما آب آشامیدن نداریم، چگونه دستان خود را برای ۲۰ ثانیه بشوییم؟ ما یک اتاق داریم، چگونه کسی را که علائم کرونا دارد، قرنطین کنیم؟"

مریم که از یک‌ونیم سال به این‌سو در کمپ سرخ دیوار ننگرهار زندگی می‌کند به گزارشگر سازمان عفو بین‌الملل گفته است که هنگام شیوع ویروس کرونا آب آشامیدنی نداشتند و از خانه‌های مردم که در فاصله دور قرار داشت، آب می‌آوردند یا از تانکر آب می‌گرفتند.

او گفته است که رعایت نظافت کامل به علت کمبودی آب دشوار بود.

یک بی‌جا شدۀ دیگر به نام عایشه گفته است که وی اصلاً نمی‌داند که کرونا چه است و صرف نام کرونا را شنیده و کسی برای آگهی‌دهی به کمپ آن‌ها سر نزده است.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید، بی‌جا شدگان داخلی با دو تهدید، فقر و کرونا روبه‌رو می‌باشند.

بیماران کووید-۱۹ در شفاخانه افغان جاپان در کابل
بیماران کووید-۱۹ در شفاخانه افغان جاپان در کابل

در این حال نمایندگی اتحادیه اروپا به مناسبت روز جهانی بشردوستی خواستار آتش‌بس بشر دوستانه در افغانستان شد.

این اتحادیه می‌گوید، شیوع کرونا ضرورت کمک‌های بشری را افزایش داده و اطراف درگیر جنگ باید آتش‌بس کنند.

اما واقعات ناامنی از جمله قتل‌های هدفمند در چند روز اخیر در افغانستان افزایش یافته که به غیر نظامیان نیز در آن آسیب رسیده‌است.

XS
SM
MD
LG