لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۲۷

مشرانو جرگه از امریکا خواست با دولت و مردم افغانستان همکار باقی بماند


آرشیف، اعضای مشرانو جرگه افغانستان

در حالی که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان آغاز شده، مشرانو جرگه شورای ملی این کشور از ایالات متحده امریکا می‌خواهد تا برای ثبات دایمی در افغانستان در کنار دولت و مردم این کشور همکار باقی بماند.

در بخشی از اعلامیه‌ای مشرانوجرگه که روز یک‌شنبه (۱۱ عقرب) نشر شد آمده است که "مجلس سنا از ایالات متحده آمريكا به عنوان متحد استراتژيك و هم پيمان نظامى خويش می‌خواهد تا مطابق پيمان استراتژيك و پيمان امنيتى كابل - واشنگتن برای استقرار صلح و ثبات دائمى در كنار دولت و ملت افغانستان قرار داشته باشد."

در این اعلامیه همچنین آمده است، "در رابطه به تصاميم اخير امريكا در قبال افغانستان با استفاده از دیپلوماسى فعال و اقناع دولت امريكا مبنى بر حمايت دوامدار از دولت بخصوص نيروهاى امنيتى افغانستان مطابق متن قرارداد امنيتى كابل - واشنگتن اقدام نمایند."

مشرانو جرگه افغانستان در حالی این اعلامیه را منتشر کرده که روند خروج عساکر امریکایی از این کشور جریان دارد. دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا پیش از این آرزو کرده بود که تا جشن کریسمس باید شمار اندک سربازان در افغانستان باقی بمانند و بقیه به خانه برگردند.

مشرانو جرگه افغانستان در اعلامیه‌ای روز یک‌شنبه خود گفته است، گزارش‌های رسیده به آنان نشان می‌دهد که ایالات متحده امریکا تاسیسات و وسایط خود را تخریب می‌کند. این جرگه خواسته است که باید این وسایط و تاسیسات به جای تخریب شدن، در اختیار نیروهای امنیتی و دفاعی قرار گیرند.

محمد اکبر ستانکزی معاون دوم مشرانوجرگه در این باره به رادیو آزادی گفت: "تاسیساتی را که آنها ساخته اند حالا که بیرون می‌شوند باید آنها را تخریب نکنند، همچنین وسایط زرهی و تانک‌ها را با خود نبرند بلکه مطابق توافق‌نامه ها برای سربازان افغانستان بدهند."

برخی کارشناسان سیاسی که توافق‌نامه های استراتژیک و امنیتی میان کابل ـ واشنگتن را خوانده اند می‌گویند، سپردن تاسیسات و وسایط از سوی امریکایی‌ها به نیروهای افغان یک اصل این توافق‌نامه ها می‌باشد.

خالد پشتون
خالد پشتون

خالد پشتون یکی از این کارشناسان گفت: "صد درصد این حق را دارند، همانگونه که اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی ما را تجهیز کردند، همینگونه باید تاسیسات و تجهیزات شان را نیز در صورتی که به منافع ملی امریکا زیان نرسد، تحویل دهند."

مشرانو جرگه در اعلامیه ی خود همچنان از حکومت افغانستان خواسته تا قناعت امریکایی ها را فراهم کند که بجای تخریب پایگاه های خود، آن را به نیرو های امنیتی و دفاعی تحویل دهند.

بر اساس گزارش‌ها، اخیراً برخی عساکر امریکایی از ولایت‌های هلمند، کندهار، پکتیا، ننگرهار و پروان بیرون شده اند و تاسیسات نظامی خود را تخریب کرده اند.

XS
SM
MD
LG