لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۱۸

حکومت طالبان ادعا می‌کند که نیروهایش در ولایت نیمروز دو داعشی را کشته اند


شماری از افراد گروه طالبان - عکس از آرشیف

حکومت طالبان ادعا می‌کند که در عملیاتی بر مخفیگاه شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی "داعش" در ولایت نیمروز، دو عضو این گروه را کشته و یک عضو دیگر این گروه را بازداشت کرده است.

حبیب الله الهام، رئیس اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در ولایت نیمروز به رادیو آزادی گفت که نیروهای ویژۀ آنان صبح امروز بر یک مخفیگاه شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی "داعش" در ناحیۀ سوم شهر زرنج عملیاتی را انجام دادند که درگیری بین دو طرف نیم ساعت ادامه یافت:
"در پایان دو شورشی کشته و یک تن‌شان زنده گرفتار شد. در این عملیات به نیروهای امنیتی و مردم ضرری نرسیده در عین حال تعداد از سلاح و مهمات بدست نیروهای امنیتی افتاده است."

ویدیویی که از ساحۀ درگیری به رادیو آزادی رسیده، نشان می‌دهد که نیروهای طالبان یک خانه را هدف قرار می‌دهند و سپس درگیری بین دو طرف آغاز می‌شود.

در این ویدیو ادعا شده است که گلوله‌ها به خانه‌های برخی غیرنظامیان در این منطقه اصابت کرده، اما تلفاتی در پی نداشته است.

یکی از اهالی منطقه که به دلیل مشکلات امنیتی نمی‌خواهد نام و صدایش منتشر شود، به رادیو آزادی گفت که این درگیری نزدیک به یک ساعت ادامه داشت و از سلاح‌های سنگین نیز در آن استفاده شد.

این ادامۀ عملیاتی است که در ماه جاری میلادی به گفته طالبان از سوی نیروهای ویژۀ آنها در چند ولایت افغانستان برضد شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی "داعش" انجام شده است.

موقعیت ولایت نیمروز در نقشه عمومی افغانستان
موقعیت ولایت نیمروز در نقشه عمومی افغانستان

ریاست استخبارات حکومت سرپرست طالبان چندی پیش مدعی شده بود که عملیات‌ مشابهی را در مزارشریف، بغلان و نیمروز انجام داده است.

این اداره به تاریخ ۲ اپریل اعلام کرد که عین‌الدین، یکی از اعضای مهم شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی "داعش" در شمال افغانستان را که اخیراً در برنامه ریزی چندین حمله دست داشت، بازداشت کرده است.

به همین ترتیب، ریاست استخبارات حکومت سرپرست طالبان به تاریخ ۲۷ مارچ مدعی شد که یک هفته قبل از این تاریخ، در جریان عملیاتی در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ، مولوی ضیاءالدین، رهبر درجه دو، سلمان تاجیکستانی یک عضو بمب گذار و ابوعمر افریدی، یکی از اعضای شورای شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی "داعش" کشته شدند.

اما پس از این ادعای طالبان، عطامحمد نور، یکی از اعضای رهبری شورای مقاومت ملی، گفت که طالبان به نام داعش به مخالفان‌شان حمله می‌کنند.

به همین ترتیب نزدیک به یک و نیم ماه پیش، یک خانواده ادعا کرد که هشت غیرنظامی که توسط طالبان در ناحیۀ هفتم شهر مزارشریف به اتهام "شورش و آدم ربایی" کشته شده اند، افراد ملکی و بی‌گناه بوده اند.

اما طالبان هنوز دلایل خود را برای روشن شدن این موضوع ارائه نکرده اند.

طالبان در حالی در این اواخر تقریباً هر روز از عملیات نظامی علیه شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی "داعش" خبر می‌دهند که بسیاری از مقام‌های طالبان از جمله ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست طالبان و امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجۀ آنان، گروه این گروه را تهدیدی برای افغانستان نمی‌دانند.

با این حال فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) مجدداً تعداد اعضای شاخه ولایت خراسان گروه‌ دولت اسلامی "داعش" در افغانستان را ۲۲۵۰ نفر خوانده و گفته که احتمال می‌رود این گروه اهداف امریکایی یا متحدانش را هدف قرار دهد.

از سوی دیگر شورای امنیت سازمان ملل متحد در گزارش ماه مارچ خود نسبت به افزایش تعداد اعضای شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی "داعش" و تهدید این گروه در افغانستان هشدار داده بود.

مرتبط

XS
SM
MD
LG