لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۷ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۶:۴۱

افغانستان

فعالان جامعه مدنی: به وضعیت مهاجرین افغان در کشورهای خارجی، توجه شود

شماری از فعالان جامعه مدنی از سازمان های ملی و بین المللی می خواهند تا به وضعیت مهاجرین افغان در کشورهای خارجی، توجه کنند.

آنها می گویند، نباید افغانهای که بخاطر کار به کشورهای خارجی مهاجر شده اند، اخراج شوند.

زهرا سپهر یک تن از فعالان جامعه مدنی امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که این افغان ها بخاطر نبود زمینه کار در افغانستان، مجبور به مهاجرت به ممالک خارجی شده اند.

این در خواست در حالی مطرح می شود که اخیراً گزارش های به نشر رسیدند که عربستان سعودی و یک تعداد کشور های اروپایی افغان های مهاجر را اخراج می کنند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

تأیید دو پروژه محیط زیستی توسط UNIDO برای افغانستان با ارزش بیش از ۱۰ میلیون دالر

افغانستان از کشورهایی است که به شدت از تغییرات اقلیمی متأثر شده است.
افغانستان از کشورهایی است که به شدت از تغییرات اقلیمی متأثر شده است.

ادارۀ حفظ محیط زیست حکومت طالبان می گوید که ادارۀ توسعۀ صنعتی سازمان ملل متحد (UNIDO) و ادارۀ پروگرام انکشافی این سازمان، تطبیق دو پروژه به ارزش بیش از ۱۰ میلیون دالر را برای افغانستان تأیید کرده‌اند.
این اداره روز شنبه (۱۵ جون) در اعلامیه‌ای گفته که قرار است این پروژه‌ها از ماه جولای سال جاری تا جون ۲۰۲۹ میلادی در ولایات بدخشان و کنر در زمینه‌های فعالیت‌های زراعتی انعطاف‌پذیر، احیای زمین‌های تخریب شده، زرع جنگلات و سایر برنامه‌های مرتبط با محیط زیست، مصرف شود.
افغانستان با آن‌که در تغییرات اقلیمی جهان سهمی ندارد، ولی از آن به شدت متأثر شده و در اثر رویدادهای طبیعی مانند سیلاب‌ها و خشک‌سالی‌های پی‌هم، محیط زیست آن به شدت آسیب دیده است.

رسول پارسی، نویسنده و استاد پوهنتون از زندان آزاد شد

پارسی را در ماه حمل سال گذشته دستگیر و به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیۀ نظام به ۱۶ سال حبس محکوم شده بود.
پارسی را در ماه حمل سال گذشته دستگیر و به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیۀ نظام به ۱۶ سال حبس محکوم شده بود.

حکومت طالبان، «رسول پارسی نویسنده و استاد پوهنتون» را از زندان، آزاد کرده است.
نیروهای امنیتی طالبان، پارسی را در ماه حمل سال گذشته دستگیر و به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیۀ نظام به ۱۶ سال حبس محکوم کردند.

رسانه‌های داخلی و فعالان جامعۀ مدنی افغانستان تأیید کرده‌اند که رسول پارسی روز شنبه (۱۵ جون) از زندان آزاد شده است. گروه‌های حقوق بشری بارها خواهان آزادی پارسی و سایر فعالان شده بودند.
ستره محکمۀ طالبان روز شنبه (۱۵ جون) در یک اعلامیه گفته که براساس فرمان ملاهبت‌الله آخندزاده رهبر این گروه، ۳۴۹ زندانی مورد عفو قرار گرفته و مدت حبس ۲۷۰ زندانی دیگر تخفیف یافته است.
حکومت طالبان در حالی از رهایی زندانیان خبر داده که از تسلط طالبان در اگست سال ۲۰۲۱ میلادی، هیچ‌گونه شفافیت در مورد تعداد زندانیان جنائی و سیاسی در افغانستان وجود ندارد و معلومات دقیق نیز در این مورد ارائه نشده است.

هشدار اداره‌های هواشناسی داخلی و بین‌المللی دربارۀ احتمال سیلاب‌ها و افزایش سطح آب در نقاطی از افغانستان

مناطقی که طی ۴۸ ساعت آینده زیر تهدید باران‌های موسمی و بالا آمدن جریان آب خواهند بود.
مناطقی که طی ۴۸ ساعت آینده زیر تهدید باران‌های موسمی و بالا آمدن جریان آب خواهند بود.

وزارت انرژی و آب حکومت طالبان می گوید که امروز(۱۶ جون) و فردا احتمال سرازیر شدن سیلاب‌ها و افزایش سطح آب رودخانه‌ها در برخی از حوزه‌های دریایی افغانستان متصور است.

این وزارت روز شنبه (۱۵ جون) در شبکۀ اجتماعی اکس (توئیتر سابق) نوشته که براساس پیش‌بینی ادارۀ هواشناسی افغانستان و نهادهای معتبر بین‌المللی، احتمال باران‌های نسبتاً شدید توأم با سیلاب‌های آنی در حوزه‌های دریایی پنج - آمو، کابل و هلمند وجود دارد.

همچنین احتمال سرازیر شدن سیلاب‌های ناشی از بارنده‌گی، ذوب شدن برف و افزایش سطح آب در مسیر روزدخانه‌ها در بدخشان، تالقان، بغلان، بامیان، پنجشیر، غوربند، لوگر، میدان وردک، کنر، لغمان، پکتیا، سمنگان، بلخ، دایکندی، فراه و غور متصوراست.

وزارت انرژی و آب حکومت طالبان به خاطر جلوگیری از تلفات انسانی، از باشنده‌گان این مناطق خواسته تا آگاهی کامل داشته و از نزدیک شدن به سواحل دریاها هنگام سیلاب، یا آب‌خیزی خودداری کنند. همچنان باشنده‌گان مناطق بالا آب، هنگام جاری شدن سیلاب‌ها و افزایش سطح آب رودخانه‌ها، فوراً به مناطق پائین آب، خبر دهند.

یک شهروند افغانستان در آلمان پس از حمله به ۴ فرد دیگر، توسط پولیس کشته شد

این سومین موردی است که از حملاتی در آلمان طی ۱۵ روز گشذته خبر داده می‌شود که شهروندان افغانستان در آن نقش داشته‌اند.
این سومین موردی است که از حملاتی در آلمان طی ۱۵ روز گشذته خبر داده می‌شود که شهروندان افغانستان در آن نقش داشته‌اند.

پولیس آلمان می گوید که یک مرد افغان به ضرب گلولۀ پولیس شدیداً زخمی شد و بعداً در شفاخانه جان باخته است. پولیس آلمان گفته است که این مرد افغان به یک هموطن خود و سه تن دیگر حمله کرده بود.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، یک شهروند ۲۷ سالۀ افغانستان نخست بر یک هموطن ۲۳ سالۀ خود با یک شی شبیه چاقو حمله کرد و این افغان ۲۳ ساله بر اثر جراحاتی که برداشته بود درگذشت.

این حمله در شهرک وولمیرشتد در حدود ۱۳۰ کیلومتری غرب برلین رخ داده است. مهاجم بعداً بالای یک گروهی از افراد حمله ور شد و سه آلمانی را زخمی کرد.

پولیس گفته که دو تن از آنان شدیداً زخم برداشته اند.

این افراد شام روز جمعه در حویلی یک خانه، نخستین بازی رقابت‌های فوتبال قهرمانی اروپا بین آلمان و اسکاتلند را از تلویزیون تماشا می‌کردند.

پولیس گفته که مهاجم به مأموران پولیس که به محل رویداد فرستاده شده بودند نیز حمله کرد و سپس در تیراندازی پولیس زخم برداشت و در شفاخانه جان باخت.

پولیس گفته که انگیزۀ حمله هنوز معلوم نیست.

این سومین حملۀ شهروندان افغانستان در هفته‌های اخیر در آلمان است.

پولیس آلمان هفتۀ گذشته گفت که یک زن آلمانی در شهر فرانکفورت بر اثر حملۀ یک شهروند ۱۹ سالۀ افغانستان شدیداً زخمی شد.

پیش از آن، یک شهروند افغانستان در ۱۱ جوزا در شهر منهایم آلمان بالای شماری از افراد حمله کرد و چند تن به شمول یک پولیس زخمی شدند. این پولیس که شدیداً زخم برداشته بود در شفاخانه درگذشت.

گردهمایی جهانی برای صلح اوکراین؛ زلنسکی حضور ۱۰۱ کشور جهان را تحسین کرد

رئیس‌جمهور اوکراین از نشست سوئیس استقبال کرده است.
رئیس‌جمهور اوکراین از نشست سوئیس استقبال کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از گردهمایی رهبران جهان در مورد صلح اوکراین در سوئیس تحسین کرده است. در این نشست که در روزهای شنبه و یکشنبه ۱۵ و ۱۶ جون برگزار می‌شود، در مورد پایان تهاجم روسیه به اوکراین بحث خواهد شد. عدم حضور مقام‌های روسیه و چین در این اجلاس، چشم‌انداز برای یک پیشرفت احتمالی بزرگ را کاهش داده است.

زلنسکی به خبرنگاران گفته است که نمایندگان ۱۰۱ کشور و سازمان بین‌المللی در این نشست دو روزه گردهم آمده‌اند.

کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده و رهبران فرانسه، آلمان، کانادا، ایتالیا، بریتانیا و جاپان از جمله شرکت‌کننده‌گان نشست هستند.

انتظار می‌رود که مقامات هند، ترکیه و هنگری نیز که روابط دوستانه‌ای با روسیه دارند، در این نشست شرکت کنند.

از تهاجم ناموجه روسیه به اوکراین بیش از دو سال می‌گذرد.

عفو بین‌الملل خواستار بازگشائی فوری مکاتب به‌روی دختران بالای صنوف ششم در افغانستان شد

نماد سازمان عفو بین‌الملل
نماد سازمان عفو بین‌الملل

سازمان عفو بین‌الملل از حکومت طالبان خواسته است که فوراً مکتب‌ها را به روی دختران بالاتر از صنف ششم بازگشائی کنند.

این سازمان ناوقت دیروز در شبکۀ ایکس (توئیتر سابق) با اشاره به سپری شدن هزار روز از ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان زیر حاکمیت طالبان، بستن در‌های مکاتب به روی دختران را نقض قوانین بین‌المللی خوانده است.

پنج‌شنبه، ۲۴ ماه جوزا هزار روز از ممنوعیت طالبان بر آموزش دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان سپری شد.

حکومت طالبان از نامساعد بودن شرایط برای آموزش دختران سخن گفته و نگفته است که مکاتب را چه زمان بازگشائی خواهد کرد.

صندوق حمایت از کودکان ملل متحد، «یونیسف» گفته است که هزار روز آموزش معادل ۳ میلیارد ساعت درسی است که دختران افغان از دست داده‌اند.

یونیسف افزوده است که منع سیستماتیک «یک میلیون و پنجصد هزار» دختر افغان از آموزش «نقض آشکار» حق‌شان به آموزش است.

طالبان دوباره تأکید کردند که روز دوشنبه در افغانستان عید قربان است

مراسم عید قربان، سال گذشته در سمنگان
مراسم عید قربان، سال گذشته در سمنگان

حکومت طالبان یک‌بار دیگر تأکید کرده است که روز دوشنبه، اولین روز عید قربان است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان، ناوقت دیروز در صفحه ایکس (توییتر سابق) خود نوشته است که طبق اعلام ستره محکمه، دوشنبه روز اول عید قربان در افغانستان خواهد بود.

وی گفت: "یک‌بار دیگر یادآوری می‌کنیم که امروز شنبه روز عرفه نیست، بلکه فردا یکشنبه روز عرفه و دوشنبه روز اول عید قربان است."

وی تأکید کرده است که همین حکم شرعی است.

حکومت طالبان در حالی دوشنبه آینده را روز اول عید قربان در افغانستان اعلام کرده است که عربستان سعودی فردا یکشنبه را روز اول عید قربان اعلام کرده و صدها هزار زائر امروز در تپه عرفات تجمع کرده، دعا می‌کنند و نماز می‌خوانند.

به گفتهٔ مقامات، حدود ۳۰۰۰۰ زائر افغان در مراسم حج امسال شرکت کرده‌اند.

آفت ملخ‌، گندم و سبزیجات شمال افغانستان را به خطر انداخته است

آفت شدید ملخ برای دومین سال متوالی ولایت‌های شمالی افغانستان را تهدید می‌کند.
آفت شدید ملخ برای دومین سال متوالی ولایت‌های شمالی افغانستان را تهدید می‌کند.

ولایت‌های شمالی افغانستان برای دومین سال متوالی با آفت شدید ملخ مواجه شده‌اند.

یو ان نیوز UN News دیروز در صفحهٔ ایکس (توئیتر سابق) خود این را بیان کرده و گفته است که این آفت، گندم، سبزیجات و امنیت غذایی افغانستان را به طور جدی با تهدید روبه‌رو کرده است.

در ویدئوی منتشر شده در این صفحه، یک دهقان به نام محمد ابراهیم می گوید:

"تمامش تاوان است. خودت می‌بینی که از این طرف شروع کرد، مالچرها را خورده و حالا فصل را شروع کرده است. این‌را که خورد بعد پائین می‌آید و پیاز، ترکاری، شفتل، کاهو و همه را می‌خورد و هیچ چیزی برای ما باقی نمی‌ماند. از پائین کرم‌ها به خوردن شروع کرده و از بالا ملخ ها."

ریچارد ترینچارد، رئیس غذا و زراعت سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید که ملخ بزرگترین تهدید برای گیاهان در جهان است و به گفتهٔ او وزارت زراعت و مالداری افغانستان یک کمپاینی برای از بین بردن آن آغاز کرده است.

اداره غذا و زراعت ملل متحد می‌گوید که در حال آموزش کارکنان حکومتی هستند تا منطقه‌هایی را که ملخ ها در آن تخم گزاری کرده اند دوا پاشی نمایند.

تاکید حکومت طالبان، روز یکشنبه عرفه و دوشنبه روز اول عید است

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

حکومت طالبان یکبار دیگر تاکید کرده است که دوشنبه روز اول عید قربان است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان نا وقت روز جمعه در صفحه اکس (تویتر سابق) خود نوشته است که طبق اعلام ستره محکمه، دوشنبه روز اول عید قربان در افغانستان خواهد بود.

وی گفته است: « یک بار دیگر یادآوری می کنیم که شنبه روز عرفه نیست، بلکه یکشنبه روز عرفه و دوشنبه روز اول عید قربان است».

وی تاکید کرده است که همین حکم شرعی است.

حکومت طالبان در حالی روز دوشنبه آینده را روز اول عید قربان در افغانستان گفته است که عربستان سعودی، یکشنبه را روز اول عید قربان اعلام کرده است.

سازمان صحی جهان از افغان‌ها خواسته است برای نجات جان نیازمندان، خون بدهند

تصویر آرشیف
تصویر آرشیف

سازمان صحی جهان از داوطلبانی سپاسگزاری کرده که با اهدای خون خود، در بهبود صحت و سلامتی افغانها کمک کرده اند.

شعبه افغانستان این سازمان به روز جمعه به مناسبت ۱۴ ماه جون « روز جهانی اهدای خون» در صفحه ایکس (تویتر سابق) در این مورد سخن گفته است.

سازمان صحی جهان می گوید کمک های بی قید و شرط این داوطلبان، حیات مردم را نجات میدهد و این سازمان از سهم با ارزش و کمکهای شان قدردانی می کند.

این سازمان در یک مطلب جداگانه گفته است، مردم میتوانند با اهدای خون حیات دیگران را نجات بدهند. به گفته سازمان صحی جهان، یک فرد میتواند با یکبار اهدای خون، حیات سه نفر را از مرگ نجات بدهد.

این اداره ملل متحد از مردم خواسته است که خون بدهند و دیگران را هم تشویق نمایند که با دادن خون زنده گی مردم را نجات بدهند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG