لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۵:۲۶

امریکا: نشست مسکو تلاش یکجانبه روسیه جهت افزایش نفوذش در منطقه است


ایالات متحده امریکا می‎گوید، به نظر می‎رسد که نشست امروز مسکو، تلاش یکجانبه روسیه برای افزایش نفوذش در منطقه است.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز گذشته گفت، کشورش در این اجلاس منطقوی شرکت نمی‎کند.

به گفته آقای تونر، هدف مسکو از این اجلاس روشن نیست.

رهبری هیئت افغانستان در این نشست را اشرف حیدری رئیس عمومی پالیسی و استراتیژی وزارت خارجه به عهده دارد.

شورای عالی صلح افغانستان می‎گوید، اگر تعهدات که قرار است در نشست مسکو سپرده شوند عملی گردد می‎توان نتایج مثبت را از این نشست انتظار داشت.

محمد اسماعیل قاسمیار عضو این شورا در این مورد به رادیو آزادی گفت:

" اگر کشورهای اشتراک کننده به خصوص پاکستان در عمل حسن نیت نشان دهند و تعهدات را که می‎سپارند عملی کنند فکر می‎کنم که این نشست نتایج مثبت را در پی خواهد داشت. امیدوارم حد اقل در این نشست این را بگویند که انتحار و انفجار فوراٌ باید متوقف شود تا زمانی‎که مسایل مذاکره پیش برود."

ریاست اجرائیه روز گذشته گفت، حکومت افغانستان در نشست مسکو تلاش می‎کند تا هماهنگی میان کشورهای منطقه در خصوص پروسه صلح این کشور ایجاد گردد.

روسیه با دعوت از امریکا ابراز امیدواری کرد که این متحد عمده افغانستان نماینده اش را در نشست مسکو بفرستد تا در مورد افغانستان بحث‎های همه جانبه صورت گیرد.

اما مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته است، با انکه واشنگتن در نشست مسکو نماینده نمی‎فرستد اما کشورش به خاطر پیشرفت در گفتگوهای صلح افغانستان، پلان کار مشترک را با روسیه و سایر کشورهای مهم منطقه دارد.

مسکو امروز میزبان نشست در مورد افغانستان است که در آن از نماینده‌های افغانستان، چین، ایران، پاکستان، هند و امریکا دعوت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG