لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۷ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۲۱

مشرانو جرگه: حکومت به خواست‌های مشروع تحصن کننده‌ها رسیدگی کند


مشرانو جرگه افغانستان می‌گوید ایجاد خیمه‌های تحصن از سوی معترضان در نقاط مختلف شهر کابل برای باشنده‌های این شهر مشکلات زیادی را به‌بار آورده و باید حکومت هرچه زودتر به خواست‌های مشروع آنان رسیدگی کند.

اعضای مشرانو جرگه روز یکشنبه در جلسه عمومی این جرگه گفتند، اگر حکومت به خواست‌های مشروع آنان پاسخ ندهد، علاوه بر این‌که این خیمه‌ها مشکلات برای مردم به‌بار آورده دشمن نیز می‌تواند به‌خاطر دامن زدن ناامنی‌ها از این فرصت استفاده کند.

محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان
محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان

محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه که ریاست جلسه روز یکشنبه را بر عهده داشت در این مورد گفت:

"ما هم طرفدار فعالیت‌های مدنی هستیم، اما نه این‌که آنان مزاحمت‌ها را خلق کنند. آنان زندگی بیش از شش میلیون تن را که در کابل زندگی می‌کنند با مشکل مواجه ساخته اند. درست است ما از آنان در چوکات قانون حمایت می‌کنیم دشمن از این فرصت استفاده اعظمی می‌کند تقاضای ما از حکومت اینست که این موضوع را به‌گونه جدی تعقیب کند."

آقای صدیقی همچنان گفت، اگر کار کمیسیون که از سوی ولسی جرگه به‌خاطر حل مشکلات مظاهره کننده‌ها با حکومت تعیین شده نتیجه نداد، مشرانو جرگه هیئتی را به‌خاطر رسیدگی به این مشکل تعیین خواهد کرد.

شماری از تحصن کننده‌ها
شماری از تحصن کننده‌ها

این سخنان در حالی مطرح می‌گردند که هیئت مذاکره کننده ولسی جرگه پس از دیدار با رئیس جمهور غنی گفته‌است که خواست‌های قانونی اعتراض کننده‌گان پذیرفته می‌شوند و همچنان رئیس جمهور از برخورد قانونی با افرادیکه در جریان تظاهرات تیراندازی کرده‌اند نیز اطمینان داده‌است.

برکناری مشاور امنیت ملی افغانستان و برخی مسئولان امنیتی، شناسایی و محاکمه آن‌های که در جریان تظاهرات بر معترضان تیراندازی کردند، از خواست‌های عمده معترضین در شهر کابل است.

شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری
شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری

از سوی هم شاه‌حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری در صحبت با رادیو آزادی در این مورد گفت:

"رئیس جمهور شب گذشته هم با شماری از وکلا دیدار کرد. آنان از مشکلات که مردم کابل در این روزها با آن مواجه هستند به‌خاطر خیمه‌های تحصن و همچنان شماری از نهاد‌ها و مؤسسات بین‌المللی به‌شمول دفتر ایمرجنسی آنان نگرانی کردند و حتی احتمال اینست که افغانستان را ترک کنند. وکلا مشکلات را مطرح کردند و رئیس جمهور هم گفت که به هر خواست مشروع آنان توجه شده و حالا هم آمادگی بر اینست که از طرف حکومت مورد توجه قرار گیرد."

گلالی اکبری یک‌تن دیگر از اعضای مشرانو جرگه می‌گوید، ایجاد خیمه‌ها در نقاط مختلف شهر سبب افزایش بی‌کاری، راه بندی‌های دوامدار و زیان‌های اقتصادی به مردم شده‌اند.

خانم اکبری همچنان گفت، حکومت باید هرچه زودتر به خواست‌های مشروع معترضین رسیدگی نماید تا خیمه‌های تحصن از کابل برداشته شود و مردم به زندگی عادی‌شان ادامه دهند.

گزارش: فرشته ندا

مرتبط

XS
SM
MD
LG