لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۳۹

جیمز متیس: برای نخستین بار نیروهای افغان به حالت تهاجمی درآمده‌اند


جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا

وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید، برای نخستین بار در جریان ۱۶ سال که گذشت، نیروهای امنیتی افغانستان به‌طور کامل در جنگ تهاجمی بر ضد مخالفان مسلح دخیل اند.

جیمز متیس روز سه شنبه این اظهارات را در اجلاس کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا بیان کرد که به‌خاطر بررسی وضعیت امنیتی و سیاسی افغانستان دایر شده بود.

جیمز متیس به اعضای کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا اطمینان داد که استراتژی جدید رئیس جمهور دونالد ترمپ در مورد افغانستان و جنوب آسیا یک راه مؤثر برای پیروزی در این جنگ طولانی است.

جیمز متیس با اظهار این که حمایت هوایی ناتو، نیروهای امنیتی افغان را در میدان‌های جنگ توانمند ساخته است، گفت:

"از ماه گذشته به این‌سو برای نخستین بار در این جنگ طولانی، شش قول اردوی افغانستان در عملیات تهاجمی سهیم اند. در ماه‌های اخیر تلفات افراد ملکی در جریان عملیات نیروهای بین‌المللی کاهش یافته است. با تأسف که حملات طالبان بالای مردم ادامه دارند. با آنکه طالبان تلاش می‌کنند قبل از پایان این فصل ولسوالی‌ها و مراکز ولایات را بگیرند، ولی به عقب رانده شده‌اند."

آقای متیس گفت، اکثریت مردم افغانستان از طالبان حمایت نمی‌کنند و اعلان استراتژی جدید بالای روحیه مردم تأثیر مثبت کرده‌است، ولی وی هشدار داد که خارج شدن امریکا از افغانستان یک خطر بزرگ خواهد بود.

وزیر دفاع ایالات متحده در صحبت به کمیته خدمات نظامی مجلس سنا، استراتژی جدید امریکا را برای منطقه همه‌جانبه خوانده افزود، در این استراتژی جهات منطقوی مشکلات افغانستان نیز در نظر گرفته شده‌اند.

جیمز متیس با اشاره به سفر اخیرش به هند گفت:

"سفر هفته گذشته من به هند برای آن بود تا از کمک‌های پیهم و سخاوتمندانۀ انکشافی هند به افغانستان تشکر کنم، ما بالای آن راه‌های همکاری صحبت کردیم که از طریق آن امنیت و ثبات درازمدت منطقه بهتر شود. ما قاطعانه نقش پاکستان را بررسی خواهیم کرد. ناتو می‌خواهد که صدایش در اسلام‌آباد شنیده و پذیرفته شود."

ولی جنرال جوزف دانفورد لوی درستیز امریکا که در افغانستان قوماندان ارشد نیز بوده‌است، به کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا گفت که هنوز هم آن‌ها در افغانستان با بن‌بست مواجه اند.

جنرال جوزف دانفورد لوی درستیز امریکا
جنرال جوزف دانفورد لوی درستیز امریکا

جنرال جوزف دانفورد نقش پاکستان را مهم خوانده در پاسخ به یک پرسش، روابط اردو و ادارات استخباراتی پاکستان را با گروه‌های تروریستی تأیید کرده، گفت:

"برای من روشن شده‌است که ادارۀ «آی. اس. آی» با تروریستان ارتباط دارد."

آقای دانفورد همچنان به تلاش‌های امریکا اشاره کرد که می‌خواهد افغانستان و پاکستان در امر مبارزه با تروریزم با هم همکاری کنند.

به عقیده وی در چند سال گذشته در این زمینه پیشرفت نشده، ولی مسافرت این هفته قمر جاوید باجوه لوی درستیز پاکستان به کابل او را امیدوار ساخته است.

جنرال جوزف دانفورد تأکید کرد که از پلان محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان حمایت می‌کند که می‌خواهد نیروهای خاص افغانستان افزایش یافته و نیروهای غیر مؤثر کاهش داده شوند.

هر دو مقام ارشد امریکایی بالای تلاش‌های صلح به رهبری افغان‌ها تأکید کردند، ولی آن‌ها گفته اند، صلح با طالبان صرف زمانی ممکن است که طالبان مطمئن شوند که در میدان جنگ پیروز نمی‌شوند و به عقیدۀ آن‌ها در استراتژی جدید امریکا به این مسئله توجه شده‌است.

XS
SM
MD
LG