لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۵

قرار است اتحادیه اروپا حمایتش را از موافقتنامه هسته یی ایران نشان دهد


اتحادیه اروپا و ایران قرار است در نشست امروز وزرای خارجه حمایت خود را از موافقتنامه سال ۲۰۱۵ میلادی هسته یی ایران و کشورهای مقتدر جهان، نشان دهند.

در نشست امروز در بروکسل که به میزبانی فدریکا موگرینی رئیس پالیسی خارجه اتحادیه اروپابرگزار می‎شود، انتظار می‎رود، قدرت‎های اروپایی که در مذاکرت برای توافق هسته یی ایران کمک کردند، به تهران اطمینان بدهند که آن‎ها به این موافقتنامه متعهد باقی می‎مانند.

بروکسل
بروکسل

خبرگزاری رویترز از منابع دیپلوماتیک نقل می‎کند که می‎گویند:

"هدف این است که پیامی را به واشنگتن ارسال کنیم که ایران از این توافق پیروی می‎کند و بهتر است که توافق هسته یی را با این کشور داشته باشیم، بجای این‎که، ایران را منزوی سازیم."

نشست اتحادیه اروپا و ایران یک روز پیش از ضرب الاجل برگزار می‎شود که دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا باید یک بار دیگر تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به حمایت خود از این موافقتنامه ادامه می‎دهد و یا نه؟

موافقتنامه هسته یی، ایران را مکلف می‎سازد که فعالیت‎های هسته یی خود را در بدل رفع تعزیرات، کاهش دهد.

گفته می‎شود، تعدادی زیادی از مشاروین رئیس جمهور دونالد ترمپ خواستار ادامه کاهش تحریم‎ها در بدل تواقف فعالیت‎های هسته یی ایران می‎باشند.

اما او خود تا دیروز هم در این زمینه بی میل بود.

گزارش‎های حاکی از آن اند که رئیس جمهور ترمپ و مشاورین کلیدی وی امروز باهم دیدار داشته و این تصمیم را نهایی می‎سازند. تصمیم که، فردا روز جمعه اعلان خواهد شد.

گزارش‎ها می‎گویند، وزاری خارجه و دفاع و مشاوری امنیت ملی امریکا بالای رئیس جمهور دونالد ترمپ فشار وارد می‎کنند که این موافقتنامه را تمدید کند.

بریتانیا، جرمنی، چین، فرانسه و روسیه به پشتیبانی از این توافق ادامه می‎دهند.
بریتانیا، جرمنی، چین، فرانسه و روسیه به پشتیبانی از این توافق ادامه می‎دهند.

رئیس جمهور دونالد ترمپ فردا برای یک ضرب الاجل دیگر در مورد تائید این موضوع که ایران مطابق موافقتنامه هسته یی با کشورهای غربی عمل می‎کند و یانه، هم تصمیم خود را اعلان خواهد کرد.

رئیس جمهور در هنگام اعلان ضرب الاجل گذشته در ماه اکتوبر، این موافقتنامه را شدیداً، انتقاد کرده و از تائید این‎که ایران مطابق موافقتنامه اتمی عمل می‎کند و یا نه؟ خود داری کرد.

ایران دیروز هشدار داد که اگر ایالات متحد موافقتنامه هسته یی ایران و کشورهای مقتدر جهان را ترک کند، تهران هم از آن خارج می‎شود.

خبرگزاری ایرنا ایران از مشاور رئیس جمهور حسن روحانی نقل قول کرده که می‎گوید:

"در صورتی‎که امریکایی‎ها از موافقتنامه خارج شوند، ما هم بدون از دست دادن وقت به آن پاسخ می‎دهیم."

اما دیگر امضا کننده‎گان موافقتنامه-بریتانیا، جرمنی، چین، فرانسه و روسیه به پشتیبانی از این توافق ادامه می‎دهند.

XS
SM
MD
LG