لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۰۷

نیروهای امریکایی: یک قوماندان ارشد داعش در شمال افغانستان کشته شد


مقام‌های امریکایی و افغان تأیید کرده‌اند که یک قوماندان ارشد گروه داعش را در شمال افغانستان کشته‌اند.

نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان با نشر یک اعلامیه روز دوشنبه تأیید کردند که قاری حکمت‌الله با یک محافظش، پنج‌شنبه گذشته در نتیجه یک حمله هوایی در ولایت فاریاب کشته شده‌اند.

این حمله در ولسوالی بل چراغ صورت گرفت، جایی‌که در همجواری ولسوالی درزاب ولایت جوزجان موقعیت دارد.

خبرگزاری فرانس پرس به نقل از نیروهای امریکایی گزارش داده که قاری حکمت‌الله ازبک تبار است و پیش از این‌که با گروه داعش یکجا شود، عضویت چند گروه شورشی به‌شمول طالبان را داشته‌است.

گروه داعش پس از آن‌که تحت فشار زیاد در ولایت شرقی ننگرهار قرار گرفت، دامنه فعالیت‌هایش را در برخی از ولایت‌های شمالی به‌خصوص جوزجان افزایش داده‌است.

جنرال محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان شام دوشنبه به رادیو آزادی گفت، قاری حکمت‌الله قوماندان مهم گروه داعش بود که در چندین حمله مرگبار در افغانستان دست داشت.

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

وی افزود:

"وی پیش از این مسئولیت رهبری گروه داعش در ولسوالی درزاب جوزجان را داشت. او در عملیات مشترک هوایی کشته شد و جسدش در قریه بی بی مریم دفن شده‌است. حالا به جای او، قاری حبیب‌الرحمن تعیین شده که باشنده اصلی ولسوالی شولگره ولایت بلخ است. او در این منطقه قوماندان اصلی شورشیان داعش به شمار می‌رود."

سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان تأکید کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور با تمام توانایی علیه شورشیان به مبارزه ادامه خواهند داد و رهبران و وسایل آن‌ها را در هر کجا نابود خواهند ساخت.

خبرگزاری فرانس پرس به نقل از جنرال جان نیکلسن قوماندان مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان گزارش داده که گفته است، جانشین قاری حکمت‌الله هم کشته خواهد شد.

جان نیکلسن قوماندان مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان
جان نیکلسن قوماندان مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان

به‌گفته جنرال نیکلسن، گروه داعش با شورشیانش در افغانستان نابود می‌شود.

در حالی‌که گروه تندرو موسوم به دولت اسلامی "داعش"، برای گسترش نفوذش در افغانستان تلاش دارد، نیروهای افغان و امریکایی در چند ماه گذشته عملیات‌های زمینی و هوایی را علیه این گروه در ولایت جوزجان افزایش داده‌اند.

نیروهای افغان ماه گذشته یک زن فرانسوی را بازداشت کردند که در صفوف شورشیان داعش در ولایت جوزجان می‌جنگید.

به نقل از فرانس پرس، شماری از شورشیان فرانسوی و الجزایری از سوریه به این منطقه دور دست افغانستان آمده‌اند تا با گروه داعش یکجا شوند.

داعش در ماه‌های گذشته حملات مرگبار را در شهر کابل و هرات انجام داد که در نتیجه آن ده‌ها تن کشته و زخمی شدند.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG