لینک های دستیابی پذیر

Breaking News

باشنده‌گان کابل: در سال روان نرخ مواشی بلند رفته و اقتصاد ما ضعیف شده‌است


برخی از باشنده‌گان کابل می‌گویند که در سال جاری نرخ مواشی بلند رفته و اقتصاد آنان هم ضعیف شده‌است.

در کنار ناامنی‌های جاری، خشک‌سالی، بی‌کاری و مشکلات اقتصادی از موارد اند که ممکن سبب شود تا برخی از مردم در کابل سنت قربانی را بجا نتوانند.

شماری از باشنده‌های کابل در صحبت با رادیو آزادی گفتند که وضعیت نادرست اقتصادی مردم را در حدی ناتوان ساخته است که حتی نمی‌تواند قربانی کنند.

صالح محمد و عبدالرؤف دو تن از آنان در صحبت با رادیو آزادی در مورد گفتند:

"اقتصاد مردم زیاد ضعیف است یک زمانی نزد من بی حساب پول بود اما امروز برای قربانی پول ندارم نرخ مواشی بلند است و کسانی هم که پول دار بودند بیرون از کشور رفته اند."

"در مقایسه با سال های گذشته نرخ ها تا اندازی بلند رفته است از سوی دیگر کار و بار هم وجود ندارد من خودم نیز حیرانم که چه کنم."

به گفته آنان کسانی که برای خرید مواشی به بازار می‌آیند به دلیل بلند بودن نرخ‌ها نمی‌توانند مواشی بخرند.

عید سعید اضحی که برخی‌ها آن را عید قربان نیز می‌نامند بیشتر رنگ قربانی و رنگ همکاری و همدردی با فقرا را دارد.

به اساس ارشادات دینی، ابراهیم علیه سلام یکی از شب‌ها در خواب دیده که به وی امر می‌شود تا پسرش اسماعیل را به‌خاطر کسب رضای خدا ذبح کند.

ابراهیم علیه سلام یکی از شب‌ها در خواب دیده که به وی امر می‌شود تا پسرش اسماعیل را به‌خاطر کسب رضای خدا ذبح کند.


وی به این حکم خداوند سر تسلیم می‌نهد، اما هنگام کشیدن کارد بر گلوی پسرش، خداوند گوسفند قوچی را بجای وی ذبح کرده‌است.

از آن زمان به بعد، مسلمانان جهان این سنت را تعقیب کرده و تلاش می کنند تا خشنودی خداوند را به دست آورند.

مردم عام می‌گویند نظر به همین فلسفه آنان قربانی می‌کنند و برخی زیادی از گوشت آن را به فقرا و خویشاوندان شان توزیع می‌کنند.

از سوی هم برخی از فروشنده‌های مواشی خشک‌سالی را علت بلند رفتن نرخ گاو و گوسفند عنوان کرده می گویند که بازار فروش شان در مقایسه با دیگر سال ها کمرنگ است.

دو تن از آنان که مدت‌ها می‌شود در منطقه تانگ لوگر کابل مصروف فروش مواشی اند در صحبت با رادیو آزادی چنین گفتند:

"در هر یک از این حیوانات ۵۰۰۰ افغانی هزینه می‌کنیم اما اکنون کسی قیمت هم نمی‌کنند کسانی‌که به خرید مواشی می‌آیند ۴ نیم یا ۵ هزار افغانی قیمت می‌گذارند و این قیمت خودش را هم پوره کرده نمی‌تواند امسال نزد مردم پول نیست و در گذشته مردم خوب قربانی می‌کردند."

"بازارهای سال‌های قبل نیست در حال حاضر مردم با مشکلات اقتصادی مواجه اند کار و بار نیست نرخ های بلند رفته و قیمت مواشی هم به دلیل خشک‌سالی و فرارسیدن عید بلند رفته است."

به گفته عالمان دین، ذبح حیوان در روزهای عید برعلاوه برجا نمودن سنت ابراهیمی، نزد الله جل جلاله یک نوع از خود گذری و شکر گذاری نیز محسوب می شود.

آنان همچنان می‌گویند، زمانی‌که ثروتمندان گوشت قربانی را به فقرا توزیع می‌کنند روحیه احساس و برادری میان مسلمانان زنده می‌شود.

محمد ابراهیم بارکزی یکی از آنان در مورد به رادیو آزادی گفت:

"روزهای عید و قربانی روزهای همدردی، تعاون، کمک و صله رحمی است و پیام این روز این است که مسلمان ها به همدیگر شفقت نموده و صله رحم دارند."

عالمان دین می‌گویند، به صاحبان نصاب قربانی کردن لازمی است و کسی که توان مالی ندارد و با آن هم قربانی می‌کند اجر عمل واجب برایش داده می‌شود.

مولوی طالب الدین قدیری می‌گوید قربانی یک عبادت مهم مالی است که فواید زیاد اجتماعی به همراه دارد.

قربانی یک عبادت مهم مالی است که فواید زیاد اجتماعی به همراه دارد.

به گفته آقای قدیری هر آن کس که بالغ، دانا، مسلمان و صاحب ثروت مادی باشد قربانی بر آن لازم و واجب است.

افغانها در حالی از عید سعید اضحی تجلیل کرده و سنت قربانی را بجا می‌آورند که به اساس معلومات وزارت زراعت و مالداری افغانستان این کشور با تهدید جدی خشک‌سالی مواجه بوده که سکتور مالداری را به شدت متضرر ساخته و همین سبب افزایش قیمت مواشی نیز شده است.

از سوی هم مشکلات بیکاری و اقتصادی از عوامل دیگری اند که ممکن تعدادی زیاد نتوانند برای قربانی حیوان ذبح کنند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG