لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۳۱

بسته شدن ۸ مکتب از سوی مردم در ولسوالی محمد آغه لوگر


یک مکتب دخترانه در ولایت لوگر

باشنده‌های قریه دهنو در ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر در یک اقدام بی‌سابقه هشت باب مکتب را بستند.

آنان می‌گویند که این مکاتب به علت موجودیت پوسته‌های امنیتی در محلات رهایشی و نزدیکی مکاتب از روز شنبه از سوی مردم تعطیل شده‌اند.

عبدالواحد مبارز یکی از نماینده‌های قریه دهنو به رادیو آزادی گفت که متعلمین در راه رفتن به مکاتب مصون نیستند: "بنام خیزش مردمی پوسته‌ها در خانه‌های رهایشی مردم ایجاد کرده‌اند، این پوسته‌ها همواره فیر و تیر اندازی می‌کنند. مردم مجبور شدند که مانع رفتن فرزندان‌شان به مکاتب شوند تا این‌که زخمی و کشته نشوند."

در این هشت باب مکتب که شامل دو لیسه، دو متوسطه و چهار ابتدایه بچه گانه و دخترانه می‌شود به گفته مردم محل بیش از دوازده هزار پسر و دختر مصروف آموزش هستند.

امید از باشنده‌های قریه دهنو می‌گوید که مقامات محلی بارها وعده داده‌اند که پوسته‌های امنیتی از محلات رهایشی برداشته خواهند شد اما وی می‌گوید که هیچ اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است: "ما بخاطری مکاتب را بسته کردیم که والی صاحب برای حل این مشکل با ما وعده داد اما هیچ‌گونه اقدام نکرد، به همین خاطر اهالی مصمم شدند که دروازه‌های مکاتب را بسته کنند و به این‌گونه صدای‌شان بگوش مسئولین برسد. پیش از این شاگردان مکاتب در برخی موارد زخمی و کشته شده‌اند و بدتر از این دیگر چه است."

دهنو از قریه‌های پُر نفوس ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر شمرده می‌شود.

اما مردم این قریه می‌گویند که در این اواخر درگیری و نا امنی‌ها در دهنو و تمام ولسوالی محمد آغه به شمول قریه سرخاب که زادگاه رئیس جمهور غنی است افزایش یافته است.

نزدیک به دو هفته پیش باشنده‌های قریه زرغون شهر ولسوالی محمد آغه نیز در صحبت با رادیو آزادی گفته بودند که موجودیت پوسته‌های امنیتی در محلات رهایشی و خانه‌های مردم چالش بر انگیز بوده و زندگی آنان را دشوار ساخته است.

یکی از مکاتب دخترانه در ولایت لوگر
یکی از مکاتب دخترانه در ولایت لوگر

محمد انور اسحاقزی والی لوگر نیز شکایت باشنده‌های قریه دهنو را موجه می‌داند.

او در صحبت با رادیو آزادی وعده سپرد که این مشکل به زودی بر طرف خواهد شد: "تمام پوسته‌های امنیتی از قریه دهنو برداشته می‌شود و در مناطق جابجا می‌شوند که برای مردم مزاحم نباشد. من در این مورد شورای ولایتی، رئیس امنیت ملی و ولسوال محمد آغه را مؤظف ساخته‌ام و مشکل مکاتب را امروز برطرف می‌سازیم."

در عین حال ریاست معارف ولایت لوگر نیز موجودیت پوسته‌های امنیتی در نزدیکی مکاتب را یکی از چالش‌های جدی برای متعلمین می‌داند.

شاه پور عرب سخنگوی معارف لوگر به رادیو آزادی گفت که این چالش در برخی مناطق این ولایت حتی سبب کاهش متعلمین به ویژه شاگردان دختر در مکاتب شده است.

قبل از این وزارت معارف افغانستان از مخالفان مسلح خواسته بود که مکاتب را مسدود نکنند و اگر پیشنهاداتی داشته باشند با این وزارت شریک سازند.

این وزارت گفته بود که هر چند بیش از ۳۰۰ مکتب سال گذشته به روی شاگردان باز شد، ولی هنوز هم ۴۰۰ مکتب در سرتاسر کشور مسدود اند.

XS
SM
MD
LG