لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۴ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۱۵

زلمی خلیل‌زاد: تلاش می‌کنم صلحِ با عزت و دایمی در افغانستان برقرار شود


زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان حین مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی در کابل. July 31 2019

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژه وزارت خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، برای رسیدن به یک موافقتنامه با عزت و دایمی و یک افغانستان مقتدر که دیگر به هیچ کشور از آنجا تهدید متوجه نباشد، سخت تلاش می‌کند.

آقای خلیل‌زاد این مطلب را دیروز در حساب تویترش نوشت.

هیئت مذاکرۀ امریکایی به رهبری زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان دور هشتم گفتگوهای صلح با نمایندگان طالبان را در سوم ماه اگست در شهر دوحۀ قطر آغاز کرد.

آقای خلیل‌زاد در این مدت به هند، ناروی و جرمنی سفر کرد.

او در این کشورها با وزرای خارجه و برخی مقام‌های دیگر در ارتباط به گفتگوهای صلح و ثبات افغانستان بحث کرده و اکثریت این کشورها وعدۀ همکاری دادند.

در این حال پیری مایدون سفیر و مسئول مأموریت اتحادیه اروپا در افغانستان گفته که پروسۀ صلح سریع جریان دارد و انتظار می‌رود که به زودی نتیجه بدهد.

او گفت: "باوجود خیلی دشواری‌ها باز هم نشانه‌ها برای امیدواری وجود دارند، هم به صلح و هم به دموکراسی. پروسۀ صلح در حال پیشرفت است که امیدواریم به زودی نتایج داشته باشد. برای دموکراسی هم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ ماه سپتمبر در نظر است و غیر قابل توقف می‌باشد."

آقای مایدون این سخنان را در پیام به مناسبت عید سعید اضحی گفته است.

از سوی دیگر زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان دیروز در تویت دوم خود نوشت که معنی اصلی عید اضحی قربانی نفس است.

او در این تویت خود می‌نویسد، رهبران همۀ اطراف جنگ افغانستان باید این معنی را در حال با قلب و دل بپذیرند که برای صلح تلاش می‌کنند.

همزمان دیروز، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در سخنرانی خود به مناسبت روز عید قربان گفت که با طالبان خواهان صلح است. اما افزود که سرنوشت افغانستان در خارج تعیین نمی‌شود.

وی گفت: "سرنوشت ما در خارج از کشور تعیین نمی‌شود. اگر در پایتخت‌های کشورهای دوست، بدبین و یا همسایه ما باشد. سرنوشت افغانستان در اینجا در افغانستان تعیین می‌شود. در هر گوشۀ افغانستان و در رو به روی هر افغان."

هر چند ریاست جمهوری افغانستان گزارش‌های را که گویا آن‌ها مسودۀ مواففتنامه صلح را بدست آورده‌اند، رد کرد، اما برخی منابع دولتی به رادیو آزادی گفتند که ممکن در سوم و یا چهارم عید قربان موافقتنامۀ صلح میان امریکا و طالبان افغان امضأ شود.

نمایندگان طالبان که همیشه بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان اولویت قایل بودند، این بار به تازگی گفته‌اند که گفتگو با هیئت امریکایی ادامه دارد تا پیش نویس موافقتنامه نهایی شده و برای اعلان آماده شود.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در تویتر خود نوشته که گفتگوها در روزهای عرفه و اول عید هم ادامه داشت.

XS
SM
MD
LG