لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۳۸

هیئت حقیقت‌یاب نتایج ابتدایی یافته هایش در مورد کشته شدن افغان‌ها را اعلام کرد


محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در جریان کنفرانس ویدیویی با هیئت حقیقت‌یاب در هرات.

هیئت تعیین شده برای تحقیقات در مورد خشونت‌های اخیر نیروهای سرحدی ایران در برابر شماری از افغان‌ها می‌گوید، همۀ اسناد، مدارک، فیلم‌ها و عکس‌های مربوط به این رویداد از لحاظ فنی، حرفوی و قانونی ارزیابی شده و در اختیار مقامات ایرانی قرار داده شده است.

این هیئت نتایج ابتدائی تحقیقات خود را روز شنبه (۲۷ ثور) از طریق کنفرانس ویدیویی با محمد اشرف غنی رئیس جمهور و شماری از مقامات ارشد افغانستان شریک ساخت.

در اعلامیۀ ارگ ریاست جمهوری از قول حمید طهماسی رئیس این هیئت گفته شده که از جملۀ ۴۶ افغان ۱۲ تن آن‌ها کشته شده اند.

به گفته آقای طهماسی، ۱۷ تن دیگر تا هنوز هم مفقودالاثر اند و ۱۷ تن نیز نجات داده شده اند.

همۀ قربانیان این رویداد باشندگان ولایات هرات و فاریاب خوانده شده اند.

بر اساس اعلامیه، ملاقات‌های هیئت تحقیقات، با مقامات ایرانی ادامه دارد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان بعد از شنیدن گزارش اولیۀ این هیئت گفته است، حکومت شرایط سفر به ایران را اصولی‌تر و قانونی‌تر خواهد ساخت و امیدوار است چنین حوادث دیگر اتفاق نیفتد.

حمید طهماسی رئیس هیئت گفته است، زمانی‌که تحقیقات در مورد این رویداد تکمیل شود، گزارش کامل آن به شورای امنیت ملی و قصر ریاست جمهوری افغانستان سپرده خواهد شد.

در اعلامیۀ ارگ ریاست جمهوری از قول قربانیان این رویداد و خانواده های شان گفته شده که آن‌ها خواستار تحقیقات همه جانبه در مورد این رویداد و برخورد قانونی محکمۀ بین‌المللی با عاملان آن هستند.

اجساد دو تن از افغان‌هایی که ادعا می‌شود توسط مرزبانان ایران مجبور ساخته شده اند که خود را به دریا بیندازند.
اجساد دو تن از افغان‌هایی که ادعا می‌شود توسط مرزبانان ایران مجبور ساخته شده اند که خود را به دریا بیندازند.

حدود دو هفته قبل گزارش‌ها در مورد خشونت نیروهای سرحدی ایران با کارگران افغان و انداختن آن‌ها به دریای هریرود نشر شد. این افغان‌ها می‌خواستند بطور قاچاقی برای کار به ایران بروند.

زمانی‌که اجساد قربانیان این رویداد به هرات رسید، رسانه‌های ملی و بین‌المللی به شمول رادیو آزادی با قربانیان این رویداد و خانواده‌های آن‌ها صحبت کردند که باعث اتخاذ موقف شدید حکومت افغانستان در قبال این رویداد شد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان این خشونت‌ها را "وحشیانه" خواند و از تحقیقات همه جانبه در مورد این رویداد اطمینان داد.

ریاست جمهوری افغانستان هم‌چنان به کمک مالی برای قربانیان این رویداد و خانواده‌های آن‌ها تعهد کرده و به گفتۀ مقامات ولایت هرات قبالۀ یک، یک نمره زمین به خانواده‌های قربانیان، سپرده شده است.

مرتبط

XS
SM
MD
LG