لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۰۰

خبر ها

نشست "سام" امروز در کابل برگزار می‌شود

موقعیت کابل در نقشه عمومی افغانستان

امروز یک نشست مهم به سطح مقام‌های ارشد در کابل دایر می‌شود.

نشست مسمی به سام هر سال به هدف سوال و جواب میان حکومت افغانستان و کشورهای تمویل کننده دایر می‌شود.

در اعلامیه وزارت مالیه آمده است که در جلسه امروز و فردای سام که در ارگ دایر می‌شود، پیشرفت‌های تعهد شده در چوکات توافق‌نامه ژینو میان افغانستان و کشورهای تمویل کننده ارزیابی شده و روی برنامه های انکشافی افغانستان بحث خواهد شد.

در اعلامیه وزارت مالیه آمده است که راه اندازی این جلسه برای نومبر سال گذشته پلان شده بود ولی به سبب انتخابات ریاست جمهوری و بعداً گسترش ویروس کرونا به تعویق افتاد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

رقیب لوکاشینکا از حامیانش خواست تا به مظاهره شان ادامه دهند

رقیب اصلی الکساندر لوکاشینکا از حامیانش خواسته تا از انتخاب شان دفاع کنند و به تظاهرات در روزهای شنبه و یکشنبه ادامه دهند.

رقیب اصلی الکساندر لوکاشینکا رئیس جمهور بلاروس در انتخابات نهم اگست، از حامیانش خواسته تا از انتخاب شان دفاع کنند و به تظاهرات در روزهای شنبه و یکشنبه ادامه دهند.

سویت لانا سیخانوسکایا که یک روز پس از برگزاری انتخابات، به ترک بلاروس مجبور شد، امروز (۱۴ اگست) در یک پیام ویدیویی از لیتوانیا گفت: "اکثریت شهروندان کشورش در انتخابات به او رای داده بودند نه به لوکاشینکا."

نتایج رسمی انتخابات نشان می‌دهد که الکساندر لوکاشینکا، حدود ۸۰ در صد آرای انتخابات را کسب کرده. این آمار، آرای خانم سیخانوسکایا را کمتر از ۱۰ در صد گفته است.

در اعتراض‌های ضد حکومتی در بلاروس که با سرکوب از سوی پولیس انجامید، حد اقل ۲ تن کشته و بیش از ۶۷۰۰ تن دیگر بازداشت شدند.

وزیران خارجۀ اتحادیه اروپا، پس از چاشت امروز نشستی را برگزار می کنند و تحریم‌های احتمالی تازه به بلاروس را به بحث می‌گیرند.

توافق امارات متحدۀ عربی و اسرائیل روی ایجاد روابط کامل دیپلوماتیک

امارات متحدۀ عربی و اسرائیل روی ایجاد روابط کامل دیپلوماتیک توافق کرده اند. این توافق که به میانجی گری دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا امضا شد.

امارات متحدۀ عربی و اسرائیل روی ایجاد روابط کامل دیپلوماتیک توافق کرده اند.

بر اساس اعلامیۀ مشترک، با این توافق که به میانجی گری دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا امضا شد، امارات متحدۀ عربی نخستین کشور در خلیج و سومین کشور عربی در جهان خواهد بود که با اسرائیل روابط برقرار می‌کند.

پیش از این مصر و اردن، اسرائیل را به رسمیت می‌شناختند.

ترمپ از این اقدام استقبال کرده است، اما ترکیه و ایران با آن مخالفت نشان داده اند.

در اعلامیۀ مشترک آمده که دونالد ترمپ با بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسرائیل و شیخ محمد بین زید ولیعهد امارات متحدۀ عربی روی عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات توافق کردند.

با این اقدام اکنون هیئت‌های دو کشور در هفته‌های آینده با هم خواهند دید و روی سرمایه‌گذاری، امنیت، گردشگری، پروازهای مستقیم و ایجاد سفارت و کونسلگری‌ها بحث خواهند کرد.

در نتیجۀ انفجار ماین در بدخشان، ۴ سرباز اردوی ملی کشته شده اند

نقشه بدخشان

پولیس بدخشان از کشته شدن ۴ سرباز اردوی ملی در نتیجۀ برخورد موتر شان با ماین کنار جاده خبر می‌دهد.

ثناالله روحانی سخنگوی قوماندانی امنیه بدخشان به رادیو آزادی گفت: "در این انفجار که پیش از چاشت امروز (۲۴ اسد) رخ داد، ۲ پولیس هم زخمی شدند."

او افزود: "حوالی ساعت ۱۰ پیش از چاشت امروز جمعه یک موتر رنجر مربوط اردوی ملی که می‌خواست از شهرفیض آباد به سوی ولسوالی ارگو برود، در منطقه کوتل ریزکان مربوط ولسوالی ارگو با ماین کنار جاده برخورد کرد که در نتیجه ۴ تن از نیروهای اردوی ملی کشته شدند و ۲ تن دیگرشان زخم برداشتند."

مسئولیت این ماین‌گذاری را کسی نپذیرفته است. طالبان هم در این مورد به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

مقام‌های افغان و طالبان رهایی ۸۰ زندانی طالبان را تائید می‌کنند

زندانیان رهاشده گروه طالبان

مقام‌های افغان و طالبان تائید می‌کنند که ۸۰ زندانی طالبان از زندان پلچرخی رها شده اند.

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان صبح امروز (۲۴ اسد) به رادیو آزادی گفت: "این زندانیان شامل ۴۰۰ تنی می‌شوند که لویه جرگۀ مشورتی صلح، رهایی آنها را تائید کرد و سپس فرمان رهایی آنها از سوی رئیس جمهور اشرف غنی امضا شد."

در اعلامیۀ شورای امنیت هم که امروز نشر شد آمده است، زندانیان رهاشده سوگند یاد کردند که زنده‌گی صلح‌آمیز را آغاز می‌کنند و دوباره به میدان جنگ بر نمی‌گردند. یکی از رهاشده‌ها به رادیو آزادی گفت: "نامم محمد انور است. از ولایت هرات استم. به جرم قتل و اختطاف زندانی بودم. به صلح راضی استم که انشالله در افغانستان صلح بیاید. همه در خانه‌های شان در صلح و آرامش باشند."

لویه جرگۀ مشورتی صلح یکشنبه گذشته رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را تائید و سپس رئیس جمهور اشرف غنی فرمان آن‌را امضا کرد.

غنی: رهایی زندانی طالب به هدف مذاکرات صلح، یک تهدید برای جهان است

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور غنی رهایی صدها زندانی طالب به هدف مذاکرات صلح را یک تهدید برای تمامی جهان می‌داند.

آقای غنی در نشست انترنتی که دیروز (۲۳ اسد) از سوی شورای روابط بین‌المللی ایالات متحده برگزار شده بود، از این نگرانی‌ها سخن گفت.

آقای غنی گفت: "فهرست، احتمالاً ما و شما و جهان را با خطر روبرو سازد، زیرا در این فهرست قاچاقبران مواد مخدر و مجرمین جرایم سنگین شامل اند. اما این اقدام ضروری بود و پس از اجماع لویه جرگه، اسناد مربوط را امضا کردم."

رئیس جمهور افغانستان افزود: "برای دست یافتن به صلح، اجماع عمومی وجود داشت، نه به بهای آن که بخش بزرگش ادا شد."

بر اساس گزارش‌ها، از میان ۴۰۰ زندانی طالبان که جنجال روی رهایی آنها به برگزاری لویه جرگۀ مشورتی انجامید، حد اقل ۱۵۰ تن شان به اعدام محکوم شده بودند.

طالبان می‌گویند که با رهایی ۴۰۰ و آخرین دستۀ زندانیان شان، مذاکرات بین افغانان را آغاز خواهند کرد.

یک فرمانده پولیس محلی با ۵ محافظش در بدخشان به گروه طالبان پیوسته

موقعیت بدخشان در نقشه افغانستان

مقام‌های ولایت بدخشان تائید می‌کنند که یک فرمانده پولیس محلی همراه با پنج محافظش در ولسوالی یمگان با گروه طالبان پیوسته.

ثناالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان در پیامی که امروز (۲۴ اسد) به رسانه‌ها فرستاده، در مورد قوماندان جزئیات داده است.

آقای روحانی افزود: "قوماندان مومن، یکی از افراد پولیس محلی در ولسوالی یمگان ولایت بدخشان بود. این فرد بر اساس روابطی که با طالبان داشته، در عید رمضان از بند رها شده و دوباره با پنج تن از همراهانش دیروز با طالبان پیوست."

طالبان دیروز با پخش خبرنامه ای از پیوستن پنج پولیس محلی با این گروه در بدخشان خبر داده بودند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان، در توییترش، نام‌ها و عکس‌های این پنج تن را هم نشر کرده است.

یوناما: ویدیوهای بدرفتاری با طالبان تکان دهنده است

نشان یوناما

یوناما، ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید، ویدیوهای بدرفتاری با طالبان که در بسیاری از رسانه‌ها نشر شد و به نیروهای افغان نسبت داده می‌شود، تکان دهنده است.

یوناما در توییتر نوشته که وزارت دفاع افغانستان از آغاز تحقیق در این مورد خبر داده و انتظار دارد تحقیقات در فرصت زود و به صورت آزاد انجام شود.

ماموریت سازمان ملل در افغانستان همچنان تاکید می‌کند که اگر اتهام‌ها به اثبات برسند، مرتکبین آن باید شناسایی شوند و با آنها برخورد جدی صورت گیرد.

وزارت دفاع افغانستان دیروز (۲۳ اسد) اعلام کرد که از طریق شبکه‌های اجتماعی در مورد آنچه اهانت به اجساد از سوی نیروهای امنیتی دانسته شده، آگاه شد.

به گفتۀ این وزارت، قضیه را به گونۀ جدی بررسی می‌کنند و اگر ثابت شود که چنین کار از سوی مسئولین اردوی ملی صورت گرفته، با آنها بر اساس قوانین افغانستان برخورد جدی خواهد شد.

گروۀ طالبان هم در مورد آنچه اهانت به اجساد افراد این گروه از سوی اردوی افغانستان می‌داند، اعتراض جدی کرده است.

امریکا به انستتوت کنفیسیوس موقف موسسه خارجی را داده است

امریکا به انستتوت کنفیسیوس موقف موسسه خارجی را داده است.

ایالات متحده به انستتوت کنفیسیوس که از سوی حکومت چین تمویل می‌شود موقف موسسه خارجی داده است. انتظار می‌رود که این اقدام روابط بین واشنگتن و پیکنگ را که بی‌آنهم متشنج است تیره‌تر بسازد.

وزیر خارجه امریکا مایک پامپیو دیروز (۱۳ اگست) در یک اعلامیه گفت که انستتوت کنفیسیوس در امریکا موسسه‌ای است که پیکنگ از آن برای کمپاین جهانی خود استفاده می‌کند و برای پیشبرد اهداف بد تلاش دارد در پوهنتون‌ها و مکاتب امریکا نفوذ کند.

پامپیو می‌گوید جمهوری مردم چین از آزادی جامعه امریکا سوء استفاده کرده تبلیغات گسترده را برای افزایش نفوذ خود در این کشور راه اندازی کرده است.

امریکا در ماه جولای کونسلگری چین را در شهر یوستن ایالت تگزاس بسته کرد و چین هم کونسلگری امریکا را در شهر چینگ دو مسدود نمود.

مقام‌ها: گروه طالبان دو دختر کودک را در مرکز ارزگان کشته اند

موقعیت ارزگان در نقشه افغانستان

مقام‌های امنیتی ارزگان گروه طالبان را متهم می‌کنند که دو دختر کودک را در مرکز این ولایت (ترینکوت) کشته اند.

قوماندان امنیه ارزگان سمنوال شفیق‌الله سهار امروز صبح(۲۴ اسد) به رادیو آزادی گفت که گروه طالبان شام گذشته در منطقه خانقاه مربوط به ترینکوت دو طفلی را که در زمین‌های خود بادام جمع می‌کردند کشته اند.

او افزود: "این کودکان برای جمع‌آوری بادام رفته بودند، ظالمان بر آنها انداخت کردند، آنها نه به‌زن رحـم می‌کنند و نه به‌طفل و نه به‌خرد و بزرگ."

به گفته قوماندان امنیه ارزگان دو دختر کشته‌شده، یکی ۷ ساله و دیگرش ۹ ساله بوده اند.

طالبان تا حال در این مورد چیزی نگفته اند.

شورای امنیت ملی افغانستان ​آزادی ۸۰ زندانی طالب را تایید کرد

شورای امنیت ملی افغانستان امروز(۲۴ اسد) ​آزادی ۸۰ زندانی گروه طالبان را از زندان پلچرخی تایید نمود. ​

شورای امنیت ملی افغانستان امروز(۲۴ اسد) آزادی ۸۰ زندانی گروه طالبان را از زندان پلچرخی تایید نمود. ​

در یک اعلامیه شورای امنیت ملی که امروز صبح نشر شد آمده است این افراد از جمله ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده گروه طالبان می‌باشند که رئیس جمهور اشرف غنی طبق توصیه لویه جرگه مشورتی فرمان رهایی آنها را امضا کرد.

در اعلامیه همچنان گفته شده اسیران رهاشده سوگند یاد کرده اند که بعد از رهایی زنده‌گی صلح‌آمیز را شروع می‌کنند و دوباره به میدان جنگ نمی‌روند.

در اعلامیه همچنان آمده است که برای رسیدن به صلح و ثبات دایمی ضرور است که طرف‌های دیگر هم طبق مسئولیت‌ها موافقتنامه‌ها اقدامات لازمی را اتخاذ کنند و از ضیاع وقت خودداری نمایند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر شام دیروز (پنج‌شنبه، ۲۳ اسد) رهایی این زندنیان را در پیامی به رادیو آزادی تایید کرد.

سازمان جهانی صحت: ویروس کرونا از مواد خوراکی گرفته نمی‌شود‌

نشان سازمان جهانی صحت

سازمان جهانی صحت از مردم خواست ترس نداشته باشند که ویروس کرونا را از مواد خوراکی می‌گیرند. این بعد از آنست که آزمایش کننده‌گان چینایی آثار این ویروس را در مواد خوراکی و بسته‌بندی آن پیدا کردند.

مایک راین رئیس برنامه اضطراری سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری شام دیروز در ژنیو گفت: "مردم نباید از مواد خوراکی، بسته‌بندی خوراک، مواد خوراکی پروسس شده و یا عذای سفارشی ترس داشته باشند."

به گفته آقای راین هیچ سندی وجود ندارد که مواد خوراکی و یا کدام حلقه مشخص تهیه کننده آن در انتقال این ویروس دخیل باشند. به گفته او مردم باید در این بخش احساس راحت و امنیت کنند.

سازمان جهانی صحت در یک زمانی در این مورد سخن می‌گوید که به اساس آمار پوهنتون جانز هاپکنز امریکا تعداد تلفات این ویروس در سرتاسر جهان از ۷۰۰ هزار نفر گذشته و ۲۰ عشاریه ۷ میلیون نفر به این ویروس مبتلا می‌باشند.

کشور‌های امریکایی لاتین و کریبین یک برسه تمام تلفات را در بر می‌گرند که مکسیکو و برازیل در صدر آنها قرار دارند.

ادارۀ تحقیقات فدرال در بررسی‌ انفجارِ بندر بیروت سهم خواهد گرفت

بندر بیروت پس از انفجار

یک دیپلومات ارشد امریکا می‌گوید که ادارۀ تحقیقات فدرال این کشور در بررسی‌های بین‌المللی در بارۀ انفجارِ بندر بیروت سهم خواهد گرفت.

دیوید هیل معاون امور سیاسی وزارت خارجۀ امریکا به روز پنجشنبه گفت که اف‌بی‌ای بنابر دعوت مقام‌های لبنانی در این تحقیقات شرکت می‌کند.

او این سخن را هنگامی گفت که از یک منطقۀ بیروت پایتخت لبنان که در نتیجۀ انفجار سه شنبۀ هفتۀ گذشته شدیداً تخریب شده است دیدن می‌کرد.

در این انفجار بیش از ۱۷۰ تن کشته شده، بیش از ۶ هزار نفر زخمی شده اند و صدها هزار نفر بی‌خانه شده اند.

گمان می‌رود که انبار بزرگ آمونیوم نایتریت که از چندین سال به این‌سو در آنجا ذخیره شده بود، عامل این رویداد بوده است.

انتظار می‌رود که هیل در این سفر سه روزه بر اصلاحات اساسی سیاسی در لبنان تأکید کند و حمایت امریکا را از دولتی که اصلاحات واقعی را در دستور کارش قرار دهد ابراز نماید.

حکومت صدراعظم حسن دیاب به دنبال انفجار مرگبار در بندر بیروت که در پی آن مردم برضد حکومت دست به تظاهرات زدند به روز دوشنبه استعفا کرد.

افزایش اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در بلاروس

اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در سرتاسر بلاروس افزایش یافته است. 

اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در سرتاسر بلاروس افزایش یافته است.

مردم به اعتراض در برابر نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری آن کشور ادامه داده اند.

به اساس این نتایج، الکساندر لوکاشینکا رئیس جمهور فعلی به پیروزی تاریخی دست یافته است.

این انتخابات به روز یکشنبه این هفته برگزار شد.

در این حال حکومت بلاروس زیر فشار بین‌المللی قرار گرفته تا خشونت را پایان دهد و بحران ایجاد شده را حل و فصل کند.

یک گروه متخصصین حقوق بشر سازمان ملل‌متحد در بیانیۀ دیروز اقدامات پولیس بلاروس را محکوم کرد.

این متخصصین گفته اند که خشونت پولیس در برابر معترضان و روزنامه نگاران خشم شان را برانگیخته است.

آنها از جامعۀ جهانی خواسته اند که فشار بر حکومت بلاروس را افزایش دهد تا از خشونت با شهروندان آن کشور دست بکشد.

در یک درگیری در فاریاب ۳ جنگجوی گروه طالبان کشته شده اند

آرشیف، نیروهای اردوی ملی افغانستان

قول اردوی ۲۰۹ شاهین می‌گوید که در جریان درگیری، عصر دیروز در ولایت فاریاب ۳ جنگجوی گروه طالبان کشته و ۴ تن دیگر زخمی شدند.

محمد حنیف رضایی سخنگوی این قول اردو در این باره به رادیو آزادی دیشب جزئیات داد.

او گفت: "یک کاروان اکمالاتی اردوی ملی از کمپ میمنه مرکز ولایت فاریاب عازم ولسوالی خواجه سبز پوش بود و در مسیر راه با هراس‌افگنان طالب درگیری صورت گرفت و در نتیجۀ یک ساعت درگیری خوشبختانه سه تروریست طالب کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند."

رضایی افزود که کاروان اکمالاتی بدون آسیب به مقصد خود رسید و نیروهای دفاعی و امنیتی در ولسوالی خواجه سبزپوش اکمال شدند.

طالبان در بارۀ رویداد تاحال چیزی نگفته اند.

غنی: طالبان از خشونت به ویژه جاسازی ماین‌های کنارجاده دست بکشند

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور افغانستان می‌گوید که گروه طالبان در آستانۀ مذاکرات با هیئت مذاکره کنندۀ حکومت این کشور، باید از خشونت به ویژه جاسازی ماین‌های کنارجاده دست بکشند.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی این را در واکنش به کشته شدن شماری از غیرنظامیان در انفجار ماین در ولایت کندهار گفته است.

به اساس اعلامیۀ ریاست جمهوری، آقای غنی این رویداد را شدیداً محکوم کرده است.

مقام‌های ولایت کندهار گفته اند که یک کودک و سه زن در نتیجۀ انفجار ماین کنار جاده در ولسوالی پنجوایی دیروز کشته شدند و شش غیرنظامی به شمول شش کودک زخمی شدند.

در اعلامیۀ ریاست جمهوری گفته شده که غیرنظامیان در اثر انفجار ماین جاسازی شدۀ گروه طالبان کشته و زخمی شده اند.

طالبان در این باره هنوز چیزی نگفته اند. هیچ گروهی تاکنون مسؤلیت رویداد را نپذیرفته.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG