لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۱۵

حکومت افغانستان: طالبان نباید بهانه جویی کنند


قصر ریاست جمهوری افغانستان (ارگ)

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، به جز از ۶ زندانی طالبان، تمامی حدود ۵ هزار زندانی این گروه آزاد شده اند.

بر بنیاد توافق امریکا و طالبان، این گروه فهرست ۵ هزار زندانی را به حکومت افغانستان سپرده بود تا آزاد‌شان کند.

اما طالبان می‌گویند، دلیل تأخیر در آغاز گفت‌وگو‌های بین افغان‌ها، آزاد نشدن نزدیک صد زندانی طالبان است.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، طالبان نباید بهانه جویی‌کنند.

جاوید فیصل، سخنگوی این شورا دیشب در پیامی به رادیو آزادی گفت، تقریباً تمامی زندانیان طالبان آزاد شده‌اند و این گروه باید هر چی زودتر گفت‌وگو‌های رو دو رو با دولت افغانستان را آغاز کند.

ناجیه انوری
ناجیه انوری

آن سو ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان دیروز سه‌شنبه از ادامۀ کار روی انتقال ۶ زندانی طالبان به قطر خبر داد: "جمهوری اسلامی افغانستان تمامی آمادگی‌ها برای آغاز مذاکرات مستقیم صلح با طالبان را انجام داده است و روند انتقال شش زندانی به قطر زیر کار است. حالا ضرورت است که طرف مقابل نیز رسماً به مردم افغانستان اطمینان دهد که رهایی اسیران نیروهای دفاعی امنیتی افغانستان را تکمیل کرده و هیچ اسیری نزد آن‌ها نمانده."

فرانسه و آسترالیا از تصمیم مبنی بر رهایی شش زندانی طالبان انتقاد کرده اند، زیرا گفته شده است که آن‌ها در قتل نظامیان و غیرنظامیان فرانسه‌ای و آسترالیایی در افغانستان دخیل بوده اند.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته است، این زندانیان در حبس خانگی در قطر به سر خواهند برد.

محمد نعیم وردک سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که نهایی نشدن روند رهایی زندانیان طالبان، دلیل اصلی تأخیر در آغاز گفت‌وگوها است.

به گفتۀ طالبان، حکومت افغانستان هنوز حدود صد زندانی این گروه را آزاد نکرده است.

انتظار می‌رفت که هیئت گفت‌وگو کنندۀ صلح دولت افغانستان پیش از آغاز مذاکرات در هفتم سپتمبر، هفتۀ گذشته به دوحه پرواز کند، اما این سفر تا کنون انجام نشده است.

زلمی خلیل‌زاده نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان
زلمی خلیل‌زاده نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان به روز دوشنبه با ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر، عبدالحکیم حقانی، رئیس هیئت ۲۱ نفری مذاکره کنندۀ طالبان و نیز معاون صدراعظم قطر ملاقات کرد.

محمد نعیم وردک سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در حساب توییتر خود نوشته است که در این دیدار روی مسائل مرتبط به رهایی زندانیان و آغاز فوری گفت‌وگو‌های بین افغان‌ها بحث شد.

XS
SM
MD
LG