لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۲۵

امینه محمد: سفر ما به افغانستان منجر به باز شدن یک دریچه بروی زنان شد


امینه محمد معاون سرمنشی سازمان ملل متحد

معاون سرمنشی سازمان ملل متحد پس از سفر چهار روزه‌اش به افغانستان می‌گوید، رویکردی را که طالبان در بخش آموزش و کار دختران و زنان افغان انجام می‌دهند، در مخالفت با اسلام قرار دارد.

امینه محمد در مصاحبه با تلویزیون الجزیره گفت، نیاز است تا با طالبان گفتگو‌های همه‌جانبه صورت بگیرد.

معاون سرمنشی سازمان ملل متحد در پاسخ به این پرسش که طالبان زنان را اجازه کار در برخی از مؤسسه‌های غیر دولتی داده، گفت: "بلی! پیشرفت‌های داشتیم. در بخش صحت و تغذیه نرمش در نظر گرفته شده، من فکر می‌کنم که این هم بخاطری است که جامعهٔ جهانی و شرکای کمک‌ کنندهٔ آن توانسته اند که نتیجه و تأثیر خدمات به زنان توسط زنان به ویژه هنگام ولادت را نشان بدهند، اما این کافی نیست، این آغاز کار ما است، تنها یک دریچه را باز کردیم و امیدواریم که بدون حساب برعکس بتوانیم به یک روندی برسیم که این فرمان‌ها لغو شوند و دختران بتوانند به مکتب و زنان به کارهای‌شان برگردند."

هیئت بلندپایه سازمان ملل متحد چهار روز در کابل و کندهار مصروف گفتگو با مقام‌های طالبان بودند تا راه حلی برای محدودیت‌های اعمال شده توسط طالبان بر دختران و زنان افغان بیابند.

اما خانم محمد می‌گوید، با آن‌که طالبان بر اهمیت آموزش و کار زنان و حقوق آن‌ها آگاه هستند، اما باز هم این محدودیت‌ها را برنداشتند.

دیدار امینه محمد معاون سرمنشی ملل متحد با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان درکابل January 18 2023
دیدار امینه محمد معاون سرمنشی ملل متحد با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان درکابل January 18 2023

به‌گفتهٔ امینه محمد، طالبان برایش گفته اند، در حال حل مشکلات آموزش دختران اند و آن‌ها به زودی با یک طرز‌العمل به دختران اجازهٔ آموزش و به زنان اجازهٔ کار را خواهند داد.

اما سخنگویان طالبان در رابطه به اظهارات معاون سرمنشی سازمان ملل متحد به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ ندادند، اما پیش از این آن‌ها هم بارها این موضوع را گفته اند که مشکلات ایجاد شده در بخش آموزش و کار زنان را حل خواهند کرد.

امینه محمد به حمایت از دختران و زنان افغان تأکید کرده می‌گوید، شماری از زنان و دختران افغان در دیدار با او خواسته اند تا از آن‌ها حمایت کنند و صدای‌شان را بلند نگهدارند.

از سوی هم هیئت سازمان ملل متحد به رهبری امینه محمد که به افغانستان رفته، با نشر اعلامیه‌ای در پایان سفر‌ش به مشارکت با طالبان و حمایت از افغان‌ها تأکید کرده‌ است.

در این اعلامیه که در وب‌سایت سازمان ملل متحد منتشر شده نوشته است، محدودیت‌های وضع شده بر دختران و زنان افغان، بر کار مؤسسه‌های که می‌خواهند به میلیون‌ها افغان آسیب‌پذیر کمک کنند، تأثیر منفی می‌گذارد.

در اعلامیه، به نقل از امینه محمد، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد افزوده شده، محدودیت‌ها بر زنان و دختران آن‌ها را در خانه زندانی می‌سازد، حقوق بشری‌شان را نقض می‌کند و جامعهٔ‌شان را از خدمات محروم می‌کند.

پیش از سفر هیئت سازمان ملل متحد به افغانستان، هیئت سازمان‌ همکاری اسلامی نیز آمده بود، اما به نظر می‌رسد که دیدار‌شان با طالبان نتیجهٔ مطلوبی نداشته است.

مرتبط

XS
SM
MD
LG