لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
شنبه ۲۷ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۳۶

واکنش امریکا در پیوند به آزمایش یک راکت میان بُرد از سوی ایران


آزمایش راکت میان بُرد "شهاب۳" از سوی ایران

یک مقام امریکایی که نامش ذکر نشده، به فاکس نیوز گفته است که ایران یک راکت میان بُرد موسوم به "شهاب ۳" را آزمایش کرده‌است.

فاکس نیوز ناوقت دیروز پنج‌شنبه ۲۵ جولای از یک مقام دیگر امریکایی نیز نقل کرد که گفته است: "از گزارش‌ها در مورد پرتاب یک راکت توسط ایران مطلع هستند و در حال حاضر در این باره تبصره نمی‌کنند."

گفته می‌شود که پرتاب این راکت به روز چهارشنبه ۲۴ جولای صورت گرفته و این راکت نزدیک به یک هزار کیلومتر مسافت را طی کرده‌است و این راکت از جنوب ایران به استقامت شمال این کشور به سوی یک منطقه در نزدیک تهران پرتاب شده‌است.

در حال حاضر روابط میان ایران و ایالات متحده به وخامت گراییده است. حملات پیهم بالای نفتکش‌ها در خلیج فارس که واشنگتن و ریاض، ایران را به انجام آن متهم کردند و هم‌چنان توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق از سوی نیروهای بریتانیایی که از سوی واشنکتن استقبال شد، به تنش‌ها میان واشنگتن و تهران افزوده‌است.

ایالات متحده بار ها ایران را بخاطر آزمایش راکت‌های بالستیک مورد انتقاد شدید قرار داده و آنرا نقض تحریم‌ها خوانده‌است.

در صورتی‌که این آزمایش راکتی جدید از سوی ایران تأیید شود، تنش‌ها میان واشنگتن و تهران افزایش خواهد یافت.

اما به اساس گزارش‌ها هنوز معلوم نیست که آیا این آزمایش راکتی توسط ایران، تخطی از تحریم‌های وضع شده بر این کشور است یا خیر؟

واشنگتن و متحدینش در گذشته گفته بودند که آزمایش راکت ‌"شهاب ۳" تخطی از تحریم‌ها است اما سپس روسیه متحد ایران گفت که پرتاب این راکت، تحریم‌ها را نقض نمی‌کند.

مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا
مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا

مایک پامپیو وزیر خارجۀ ایالات متحده برای سفر به ایران، تمایل نشان داده است.

مایک پامپیو به روز پنج‌شنبه در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت که مطمئناً اگر لازم باشد، با خرسندی به ایران خواهد رفت.

پامپیو افزود که در دیدار از تهران، حرف تبلیغاتی نخواهد زد بلکه حقایق را به مردم ایران خواهد گفت که رهبری این کشور چه کاری انجام داده و چگونه به ایران ضربه زده‌است.

تنش میان واشنگتن و تهران پس از آن بالا گرفته است که دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده سال گذشته میلادی از توافق‌نامه هسته‌ای ایران بیرون شد و تحریم‌های اقتصادی را بر این کشور از سر گرفت.

مرتبط

XS
SM
MD
LG