لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۵۶

طالبان: تطبیق فرمان حجاب اجباری در تمام ولایت‌ها به شمول کابل آغاز شده است


وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان می‌گوید، از ۵ روز به این سو تطبیق فرمان حجاب اجباری را در تمام ولایت‌ها به شمول کابل آغاز کرده اند.

عاکف مهاجر سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی در مورد گفت: "در حال حاضر در همه ولایت‌های افغانستان محتسبان ما تلاش دارند تا از طریق نصیحت برای مردم، تطبیق حجاب را به گونهٔ درست عملی کنند."

آقای مهاجر می‌گوید، هر چند در فرمان گفته شده است که ۹۹ درصد حجاب رعایت شده است،‌ اما آنان تلاش می‌کنند تا این فرمان به گونهٔ درست در همه ولایت‌ها عملی شود.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در یک خبرنامه که به رسانه‌ها فرستاده، گفته است که محتسبان آن‌ها روز شنبه در غرب کابل در مربوطات حوزهٔ ۱۱ با سرپرست خانواده‌های کسانی که حجاب را رعایت نمی‌کنند دیدار داشته اند و در این مورد برایشان توصیه شده است.

ظریفه: زنان افغان از قبل حجاب را رعایت کرده اند و امروز هم بی‌حجاب نیستند

اما شماری باشندگان غرب کابل می‌گویند، آنان و بیشتر زنان از قبل حجاب مناسب دارند و طالبان با صدور این گونه فرمان‌ها مردم را اذیت نکنند.

ظریفه یعقوبی، فعال حقوق زن در این مورد به رادیو آزادی گفت: "من باور دارم که این فرمان طالبان برای هزاران باشنده، زنان و دختران در کابل قابل قبول نیست، زنان افغان از قبل حجاب را رعایت کرده اند و امروز هم بی‌حجاب نیستند، طالبان با این کار باج گیری سیاسی می‌کنند و این برای هیچ کسی قابل قبول نیست."

آیا ایمان آنان [طالبان] اینقدر ضعیف است که با دیدن یک تار موی زنان آسیب می‌بیند؟

یکی از باشندگان مربوط به حوزهٔ‌ ۱۱ کابل به دلیل آنچه که تهدیدات امنیتی عنوان می‌کند و نمی‌خواهد نامش در گزارش ذکر شود، به رادیو آزادی گفت، اسلام دین اجبار نیست و طالبان به جای تطبیق این فرمان بالای زنان باید به دنبال راه حل اساسی برای مشکلات جدی موجود باشد: "من نمی‌دانم چرا طالبان درگیر مسایل مربوط به زنان، تعلیم،‌ حجاب و کار آنان هستند، آیا ایمان آنان اینقدر ضعیف است که با دیدن یک تار موی زنان آسیب می‌بیند؟ من یک تصویر بردار هستم برای من مشکل است که لباس‌های کلان بر تن کنم و مواظب آن باشم، اما بی‌حجاب هم نیستم."

این در حالی است که هفتهٔ گذشته وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان فرمان رهبر شان را مبنی بر حجاب اجباری زنان و دختران منتشر کرد.

پس از آن این موضوع واکنش‌های گسترده‌ای را در داخل و خارج از افغانستان به همراه داشته است.

XS
SM
MD
LG