لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۲۸

سرمنشی ملل متحد: دختران و زنان افغان در سرزمین خود در تبعید زندگی می‌کنند


انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد

سرمنشی سازمان ملل متحد از وضعیت حقوق بشر به ویژه دختران و زنان در جهان از جمله افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

انتونیو گوترش روز گذشته (دوشنبه ششم فبروری) در نشست عمومی این سازمان در نیویارک گفت که حقوق زنان در افغانستان نقض می‌شود و در حال حاضر دختران و زنان افغان در سرزمین خود در تبعید زندگی می‌کنند.

سرمنشی سازمان ملل متحد گفت:
"جهان از نظر حقوق دختران و زنان با فشار شدیدی مواجه است. حقوق جنسی و باروری و حمایت قانونی زنان در معرض تهدید است و برخی از دولت‌ها در سطح بین‌المللی نیز در مذاکرات چند جانبه با دیدگاه جنسیتی مخالف هستند."

سخنگویان طالبان به پرسش‌های رادیو آزادی در بارۀ اظهارات سرمنشی سازمان ملل متحد پاسخ ندادند، اما پیش از این گفته بودند که حقوق همه افغان‌ها در افغانستان محفوظ است.

انتونیو گوترش در حالی از تبعیض بر اساس جنسیت صحبت می‌کند که هیچ زنی در کابینۀ کنونی حکومت طالبان یا سایر پست‌های بلند دولتی نقش ندارد.

از سوی دیگر طالبان از کار زنان و دختران در تمامی نهادهای دولتی و غیردولتی به جز کار در برخی نهادهای محدود جلوگیری کرده است.

شماری از زنان معترض در کابل - عکس از آرشیف
شماری از زنان معترض در کابل - عکس از آرشیف

با این حال سرمنشی سازمان ملل متحد در سخنرانی خود از نسل کنونی و آینده خواست تا هر چه زودتر به صلح، حقوق بشر، توسعۀ اقتصادی و تنوع که در حال حاضر در افغانستان در معرض تهدید است، احترام بگذارند.

همچنین کیلر دیلی، عضو پارلمان اروپا در سخنرانی دیروز دوشنبه خود در نشست پارلمان اروپا گفت، میلیون‌ها افغان به سوی فقر، بدبختی، مرگ و تباهی پیش می‌روند.

وی افزود، افغان‌ها سزاوار این نیستند و نباید به خاطر جنگ ناعادلانۀ غرب مجازات شوند:
"در حالی که دو سال پیش، شش برابر بیشتر خانواده‌های افغان به دلیل اثرات خشک‌سالی مجبور به فرار شدند، در واقع ۳.۲ میلیون کودک از سوء تغذیه رنج می‌برند. دو سوم جمعیت به کمک‌های بشردوستانه متکی هستند که در مقایسه با سال گذشته ۴ میلیون افزایش یافته است."

شماری از زنان نیازمند در کابل
شماری از زنان نیازمند در کابل

نگرانی در مورد حقوق بشر در افغانستان به ویژه وضعیت دختران و زنان افغان و وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی افغانستان زمانی آغاز شد که طالبان به جای تعامل با جامعۀ جهانی، محدودیت‌ها را بر دختران و زنان افغان افزایش داد.

در کنار آن یک حکومت همه‌شمول تشکیل نداده اند، چیزی که به گفتۀ جامعه جهانی با پذیرش این شرایط می‌توان راه حلی برای مشکلات جاری در افغانستان پیدا کرد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG