لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۴۱

یافته های دیدبان حقوق بشر از "بدرفتاری" با پناهجویان افغان در پاکستان


پولیس پاکستان در حال بازرسی یک منزل پناهجویان
پولیس پاکستان در حال بازرسی یک منزل پناهجویان

دیدبان جهانی حقوق بشر در گزارش تازه خود " آزار و اذیت، اخذ رشوه، مصادره اموال، بازداشت و شکنجه" را "بدرفتاری" با پناهجویان افغان در پاکستان خوانده است.

در گزارش این سازمان که روز چهارشنبه منتشر شد، آمده است که پاکستان فضای سرکوب را بر پناهجویان حاکم ساخته تا آنها به این نتیجه برسند که جز بازگشت راه دیگری ندارند.

فرشته عباسی، محقق شعبه افغانستان این سازمان به رادیو آزادی گفت که گزارش هایی مبنی بر آزار جنسی تعدادی از زنان پناهجو را نیز دریافت کرده اند:
"پولیس پاکستان نه تنها این افراد را اخراج کرده، بلکه در برخی موارد از آنها رشوه گرفته، اسناد هویتی آنها را از بین برده و اموال آنها را مصادره کرده است. تعدادی از پناهجویان زن در پاکستان به دیدبان حقوق بشر گفته اند که آنها از سوی پولیس پاکستان مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند یا تهدید به آزارجنسی شده اند. یکی از نگرانی های اصلی ما این است که اکثر افرادی که با تهدید اخراج مواجه هستند، افغانستان برای آنها جای مصون نیست و آنها نمی‌تواند به افغانستان بروند."

دیدبان حقوق بشر از دولت پاکستان خواسته تا بدرفتاری پولیس با پناهجویان را متوقف کند و از بازگرداندن آن دسته از افغان هایی که به باور این سازمان جان آنها در افغانستان در خطر است، جلوگیری کند.

پاکستان از حدود یک ماه گذشته به این سو پروسه اخراج بیش از ۱.۷ میلیون افغان فاقد اسناد قانونی از این کشور را آغاز کرده و مقامات این کشور گفته اند که تا یک ماه دیگر این روند را تکمیل خواهند کرد.

شماری از پناهجویان افغان که از سوی پولیس پاکستان بازداشت شده اند
شماری از پناهجویان افغان که از سوی پولیس پاکستان بازداشت شده اند

شماری از افغان های مقیم پاکستان که با خطر اخراج مواجه هستند به رادیو آزادی گفتند که مورد آزار و اذیت قرار گرفته و از آنها درخواست پول شده است.

دو پناهجوی افغان که نخواستند نام های شان گرفته شود به رادیو آزادی گفتند:
"در پاکستان با ما خیلی ظلم می‌شود. کالا های ما را می‌گیرند. ما اسناد داریم، از ما می‌گیرند. آنها به ناحق از ما پول می خواهند."

"از زمان آمدن حکومت طالبان، من در پاکستان زندگی می‌کنم. پاکستان ما را در اینجا نمی‌گذارد و جان ما در افغانستان در خطر است. درخواست ما از شما این است که صدای ما را تا یکجای برسانید."

پیش از این، کارشناسان سازمان ملل متحد و سایر نهادهای بشردوستانه نیز از پاکستان خواسته بودند که تصمیم اخراج اجباری پناهجویان به افغانستان را متوقف کند.

دیدبان بین‌المللی حقوق بشر در گزارش خود از پاکستان خواسته است که اخراج پناهجویان افغان را متوقف کند و ثبت نام پناهجویان را همراه با کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از سر گیرد.

این سازمان همچنین در گزارش خود از ایالات متحده امریکا، بریتانیا، کانادا و آلمان خواسته است تا زمینه اسکان مجدد به افغان‌ها به ویژه زنان، دختران، فعالان حقوق بشر، خبرنگاران و همجنس‌گرایان که در افغانستان جانشان در خطر است، فراهم کنند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG