لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۳ کابل ۱۲:۰۵

جهان

دیوان عدالت اتحادیه اروپا حکم تازه یی در مورد پناهنده گان خُرد سال صادر کرد

تصویر آرشیف: بیرق اتحادیه اروپا
تصویر آرشیف: بیرق اتحادیه اروپا

دیوان عدالت اتحادیۀ اروپا (ECJ) تایید کرد که حق پیوستن به خانواده یک پناهنده خردسال بدون همراه نمی تواند، به منابع مالی وابسته باشد و یا به رسیدن به سن بلوغ محدود شود.

این حکم، روزسه شنبه(۳۰ جنوری)پس از آن صادر شد که یک محکمۀ ویانا از این دیوان خواست تا دستورالعمل مربوط به حق الحاق خانواده را در مورد دوسیۀ یک پناهجوی سوری صغیر بدون همراه، تفسیر کند.

براساس خبرگزاری فرانس پرس، پس از آنکه این کودک در اتریش به حیث پناهند پذیرفته شد، والدین و خواهر بالغ او که به شدت بیمار است، خواستار الحاق با او شدند. ولی مقامات اتریشی چندین درخواست الحاق این خانواده را رد کرده گفته بودند که این پناهندۀ جوان، هنگام تصمیم گیری در مورد این دوسیه دیگر صغیر نبوده، همچنین جوان پناهنده و والدین او منابع مالی کافی برای تامین مصارف خود ندارند.

دیوان عدالت اتحادیۀ حکم کرده که حق الحاق خانواده"نمی تواند به سرعت یا کندی رسیدگی به درخواست حمایت بین المللی بستگی داشته باشد" و زمانیکه یک خردسال بدون همراه که در روند پناهندگی به بزرگسالی می رسد، حق خود را برای الحاق خانواده حفظ می کند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

اردوی اسرائیل هشدار داد که به حمله هوایی ایران پاسخ خواهد داد

تصویر آرشیف: اردوی اسرائیل
تصویر آرشیف: اردوی اسرائیل

هرتسی هالوی، رئیس ستاد اردوی اسرائیل گفته است که کشورش به حمله هوایی ایران به اسرائیل پاسخ خواهد داد.

او ناوقت روز دوشنبه در حضور پیلوت های جت‌های اف ۳۵ اسرائیل در پایگاه هوایی نواتیم گفت حمله ایران به اسرائیل، با پاسخ همراه خواهد شد، اما نگفت که چی وقت و چگونه پاسخ خواهند داد.

او افزود که ایران می‌خواست به توانایی‌های استراتیژیک اسرائیل زیان برساند.

رهبران جهان بر جلوگیری از تشدید تنش در شرق میانه تاکید کرده اند.

ایران به روز شنبه صد ها طیاره بی سرنشین و راکت را به سمت اسرائیل شلیک کرد.

پس از حمله منتسب به اسرائیل به قنسولگری ایران در دمشق در اول ماه اپریل مقامات ایران از اقدام انتقام جویانه هشدار داده بودند.

در این حمله ۱۲ تن بشمول یک جنرال ارشد سپاه پاسداران ایران که یک زمان قوماندانی نیروی قدس را به عهده داشت، کشته شدند.

پنتاگون: تجهیزات که برای دفاع حملات ایران به شرق میانه منتقل شده بود همانجا میماند

سیستم دفاع راکتی که منجر به خنثی ساختن حملات ایران بر اسرائیل گردید
سیستم دفاع راکتی که منجر به خنثی ساختن حملات ایران بر اسرائیل گردید

وزارت دفاع ایالات متحده گفته است که نیرو و تجهیزات نظامی اضافی ایالات متحده که پیش از حمله ایران به اسرائیل به شرق میانه منتقل شده بودند، در همان جا می‌مانند.

پت رایدر، سخنگوی این وزارت به روز دوشنبه با اشاره به سخنان وزیر دفاع ایالات متحده که بر توقف تنش‌ها در منطقه تاکید کرده بود ،گفت که واشنگتن اقدامات لازم را برای محافظت از نیروهای خود در منطقه انجام خواهد داد.

او افزود که ایالات متحده اقدامات لازم برای دفاع از اسرائیل نیز خواهد کرد.

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده از اسرائیل خواسته‌است که در پاسخ به حملات تهران دست به اقدام تلافی‌جویانه نزند.

این در حالی است که بر اساس گزارش ها اسرائيل در حال بررسی احتمال پاسخ به حمله ایران است.

ایران به روز شنبه ده ها طیاره بی سرنشین و راکت را به سمت اسرائیل شلیک کرد.

پس از حمله منتسب به اسرائیل به قنسولگری ایران در دمشق در اول ماه اپریل مقامات ایران از اقدام انتقام جویانه هشدار داده بودند.

در این حمله ۱۲ تن بشمول یک جنرال ارشد سپاه پاسداران ایران که یک زمان قوماندانی نیروی قدس را به عهده داشت، کشته شدند.

وزیر خارجه اوکراین از متحدین خواست اسلحه و مهمات در اختیار اردو قرار بدهند

نیروهای اوکراینی در خط مقدم نبرد با اردوی روسیه
نیروهای اوکراینی در خط مقدم نبرد با اردوی روسیه

دمیترو کولیبا وزیرخارجه اوکراین روز دوشنبه از متحدان غربی کیف خواستار شد تا سیستم های بیشر دافع هوا و اسلحه ومهمات را که شدیدا به آن نیاز است هرچه عاجلتر دراختیار این کشور قرار دهند.

این درحالیست که حملات راکتی و توپخانه روسیه به مناطق غیرنظامی آسیب می رساند و زیرساخت های کلیدی را ازبین می برد.

وادیم فیلاشکین والی منطقه دونیتسک درشرق اوکراین یک روز قبل از کشته شدن چهار نفر دراثر آتشباری توپخانه قوای روسیه در شهرک سیویرسک Siversk خبرداد .

وی افزود که قوای روسیه سعی دارد که به غیرنظامیان هرچه بیشتر تلفات وارد کند و یگانه راه حفاظت آنها این است که به مناطق مصئونتر اوکراین انتقال داده شوند.

وزیرخارجه دمیترو کولیبا درسخنرانی آنلاین خود به دومین کنفرانس امنیت بحیره سیاه که ازسوی اوکراین و بلغاریا مشترکا در صوفیا برگزار شده است گفت که دفاع هوایی اوکراین برای حفاظت همسایگان نیز مهم است و خواستار سپردن هرچه زودتر راکت های نوع پاتریوت به نیروهای اوکراین شد.

سرمنشی سازمان ملل ایران و اسرائیل را به خوشتنداری دعوت کرد

 انتونیو گوتریش، سرمنشی سازمان ملل متحد
انتونیو گوتریش، سرمنشی سازمان ملل متحد

پس از حمله ایران بر اسرائیل و ترس از گسترش جنگ در منطقه، انتونیو گوتریش، سرمنشی سازمان ملل متحد، از طرف‌های درگیر خواسته است که از خویشتنداری کار گیرند.

گوتریش این اظهارات را روز دوشنبه در نشست اضطراری سازمان ملل متحد که به بحث حمله ایران بر اسرائیل اختصاص داشت، بیان کرده است.

از سوی دیگر ایالات متحده ، تعهد آهنین خود در قبال امنیت اسرائیل را تکرار کرده ، اما گفته است که در هیچ اقدام تلافی جویانه اسرائیل شرکت نخواهد کرد.

سرمنشی سازمان ملل متحد با بیان اینکه شرق میانه در حال حاضر در لبه پرتگاه قرار دارد، تاکید کرده که زمان تحمل و کاهش خشونت فرا رسیده است.

ایران شنبه شب بیش ۳۰۰ طیاره بدون سرنشین و راکت را به سمت اسرائیل شلیک کرد که به گفته اسرائیل ۹۹ درصد این حملات خنثی شده است.

گیلاد اردان سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد در این نشست حملهء ایران را به شدت محکوم کرد، اما سعید ایروانی سفیر ایران در این سازمان مدعی شد که این حمله ضروری و مناسب بوده و برای دفاع خودی انجام شده است.

به دلیل بارندگی های شدید در جنوبغرب پاکستان حالت اضطرار اعلان شده است

بارندگی ها و سیلاب در پاکستان
بارندگی ها و سیلاب در پاکستان

در پی بارش باران در جنوب غرب پاکستان وضعیت اضطراری اعلام شده است.

خبرگزاری اسوشیتد پرس می گوید که بارندگی های سه روز گذشته دست کم ۳۶ کشته برجای گذاشته که بیشتر آنها دهقانان هستند.

عرفان کاتیا، سخنگوی اداره مدیریت حوادث طبیعی ایالت پنجاب، گفته است که بیشتر تلفات زمانی رخ داده که رانش زمین خانه های مردم را ویران کرد.

وی می گوید بارندگی های بیشتری نیز در هفته جاری پیش بینی شده است.

پس از پنجاب، بلوچستان و خیبر پختونخوا بیشترین تعداد قربانیان ناشی از بارش باران را داشته اند.

اردوی اسرائیل موج تازهٔ از حملات را بر غزه انجام داد

تصویر جنگ و بمباران غزه
تصویر جنگ و بمباران غزه

اسرائیل شب گذشته ده ها حمله هوایی به نوار غزه انجام داد. گروه حماس روز دوشنبه ۱۵ اپریل این حملات را تایید کرده، اما در مورد تلفات آن چیزی نگفته است.

امریکا و اتحادیه اروپا حماس را یک گروه تروریستی می دانند.

خبرگزاری فرانس پرس به نقل از اردوی اسرائیل گفته است که حمله بی سابقه ایران به اسرائیل تمرکز جنگ آنها بر غزه را تغییر نخواهد داد.

دانیل هگاری، سخنگوی اردوی اسراییل گفته است که آنها لحظه ای از ماموریت حساس خود برای آزادی گروگان ها در غزه کوتاه نخواهند آمد.

جنگ در نوار غزه بعد ازآن آغاز شد که حماس به تاریخ هفتم اکتوبر سال گذشته به اسرائیل حمله کرد ، حدود ۱۲۰۰ نفر را کشت و ۲۵۰ تن دیگر را گروگان گرفت.

وزارت صحت غزه که در کنترل حماس است، اعلام کرده است که در حملات تلافی جویانه اسرائیل بیش از ۳۳ هزار نفر از ساکنان غزه که بیشتر آنها زن و کودکان هستند، کشته شده اند.

فعالیت میدان های هوایی در تهران و سایر شهر های ایران از سر گرفته شد

میدان هوایی ایران
میدان هوایی ایران

در تهران و سایر شهرهای ایران، فعالیت میدان های هوایی از روز دوشنبه ۱۵ اپریل دوباره آغاز شده است.

خبرگزاری های غربی با استناد به رسانه های دولتی ایران این خبر را منتشر کرده اند.

پس از آن که ایران شنبه شب اولین حمله مستقیم خود بر اسرائیل را انجام داد، پرواز ها از میدان های هوایی ایران به حالت تعلیق درآمد.

مقامات ایرانی گفته اند که حمله طیاره های بی پیلوت و راکت ها را در تلافی حمله اسرائیل به قنسلگری خود در دمشق انجام داده اند.

در حمله اسرائیل بر قنسلگری ایران در اول اپریل ، 7 تن از اعضای ارشد سپاه پاسداران کشته و یک بخش از ساختمان قنسلگری این کشور در دمشق ویران شد.

از ترس حملات تلافی جویانه اسرائیل بر ایران، تعدادی از خطوط هوایی پروازهای خود به ایران را به حالت تعلیق درآورده اند و تعدادی دیگر هم حریم هوایی ایران را تحریم کردند.

در اردن، عراق و لبنان نیز پس از حمله ایران بر اسرائیل پرواز ها به حالت تعلیق درآمد، اما اکنون این پرواز ها از سر گرفته شده است.

سینتکام: قوای امریکا در شرق میانه در خنثی ساختن حملات ایران بر اسرائیل نقش داشته اند

تصویر جریان حمله طیاره های بدون سرنشین ایران به اسرائیل و فعالیت سیستم دفاع راکتی در اسرائیل
تصویر جریان حمله طیاره های بدون سرنشین ایران به اسرائیل و فعالیت سیستم دفاع راکتی در اسرائیل

قوماندانی مرکزی قوای امریکا در شرق میانه سینتکام امروز دوشنبه اظهار داشت که قوای امریکائی پریشب بیش از ۸۰ طیاره بی پیلوت و دست کم شش راکت کروز ایران را که از یمن و ایران پرتاب گردیده بود در هوا از بین برده است.

سینتکام در یک خبرنامه گفته است که یک راکت بالستیک و هفت طیاره بی پیلوت را در مناطق تحت کنترول حوثی ها در یمن از بین برده است.

نظر به گزارشها در حملات ایران بر اسرائیل از بیش از ۳۰۰ راکت و طیاره بی پیلوت استفاده شده بود که تقریبا تمام آنها از بین برده شدند.

وزیر خارجه عربستان سعودی به پاکستان سفر میکند

 شهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی
شهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی

قرار است شهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی به روز دوشنبه (۱۵ اپریل) در یک سفر دو روزه وارد پاکستان شود.

وزارت خارجه پاکستان در اعلامیۀ گفته است که هیئت سعودی تحت رهبری شهزاده فیصل، برای گفتگو روی افزایش همکاری های اقتصادی میان دو کشور وارد پاکستان می شود و در ۱۵ و ۱۶ اپریل در اینکشور خواهد بود.

هدف این دیدار برای گسترش همکاری های اقتصادی دو جانبه به ویژه روابط اقتصادی موثر، تلاش مثبت خوانده شده است.

مقام های پاکستانی می گویند که عربستان سعودی تعهد سپرده که در پنج سال آینده در سکتور های مختلف پاکستان، تا حدود ۲۵ میلیارد دالر سرمایه گذاری کند.

اطلاعات در مورد حمله ایران به اسرائیل از قبل به وسیله چینل های سری تبادله شده بود

تصویری از حملات هوایی ایران بر اسرائیل
تصویری از حملات هوایی ایران بر اسرائیل

یک مقام ارشد امریکایی می گوید که واشنگتن پیش از حملات ایران بر اسرائیل، از طریق سویس با تهران تماس گرفته بود.

این مقام که بنابر حساسیت موضوع خواسته است نامش گرفته نشود، به روز یکشنبه(۱۴ اپریل) گفت که امریکا و ایران چندین مرتبه تماس های مستقیم از طریق شبکه سویس داشته اند. از سفارت سویس در تهران به عنوان حافظ منافع امریکا عمل میکند.

وزیر خارجه ایران ادعا کرده که کشورش ۷۲ ساعت پیش از آغاز حمله بر اسرائیل، در این مورد به کشور های منطقه اطلاع داده بود، اما مقام ارشد امریکایی که نامش گرفته نشده، گفته است که چنین چیزی حقیقت ندارد.

وزارت دفاع اسرائیل می گوید که ایران توسط اضافه از۲۰۰ طیاره بدون سرنشین و راکت که در میان شان ده راکت کروز نیز شامل بود، حملاتی را بر اینکشور انجام داد.

به گفتۀ اسرائیل، ۹۹ در صد حملات ایران در حریم هوایی اسرائیل رهگیری شده است.

مقام های ایرانی می گویند که حملات بر اسرائیل به پایان رسیده اما آنها هشدار می دهند که اگر اسرائیل در پی حمله دیگر بر ایران باشد، پاسخ جدی برایش داده خواهد شد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG