لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۰۷

دختران دانش‌آموز در هرات ربات های دست ساز خود را به نمایش گذاشتند


دختران دانشجو در هرات که ربات های دست ساز خود را به نمایش گذاشته اند

در یک سالگی مسدود شدن دوره های ثانوی و لیسهٔ مکتب های دخترانه از سوی طالبان در افغانستان، ده ها تن از دختران هراتی ربات های دست ساز شان را درشهرهرات به نمایش گذاشته اند.

این دختران می گویند که محدودیت های طالبان و مسدود ماندن مکتب ها، جلو پیشرفت شان را گرفته نمی تواند.

بیش از پنجاه تن از دختران ربات های دست ساز خود را روی میزها دور یک سالن کلان گذاشته اند.

بیشتر این دختران، دانش آموزان صنف های هفتم تا نهم هستند که به خاطر مسدود ماندن دوره ثانوی مکتب های دخترانه، از آموزش محروم شدند.

مرجان جعفری پانزده ساله متعلم صنف هشتم یکی از این دختران است.

او می گوید، مسدود ماندن مکتب و محدودیت های طالبان نتوانسته جلو پیشرفت او را بگیرد.

شماری از دختران دانشجوی هرات
شماری از دختران دانشجوی هرات

مرجان در چند ماه گذشته که مکتب نرفته است، چهار ربات ساخته که معمولا برای سرگرمی کودکان از آن استفاده می شود.

او در این باره به رادیو آزادی بیشتر می گوید:

:" من آرزو دارم که مکتب های دخترانه در افغانستان باز شوند. دختران استعدادهایی خوبی دارند که نیاز است حمایت شوند تا استعدادهای شان شگوفا شود. دختران می توانند که استعدادها خودرا با تعلیم و قلمی که در دست می گیرند شگوفا کنند."

دختران دانشجو: : بودن در خانه سبب ایجاد دلتنگی می شود و ما در تلاش هستیم تا کار ساختن ربات ها را همچنان ادامه بدهیم

اما آمنه احمدی بر خلاف مرجان جعفری، در یک سال گذشته به دنبال محروم شدن از مکتب، خانه نشین شده و امیدش را از دست داده است.

آمنه هفده ساله دانش آموز صنف دوازدهم در شهر هرات است.

او می گوید، طالبان آروزهایش را از بین برده اند.

:" خیلی ناامید استم و احساس یاسی که در دل من است هر روز من را تاریک تر می سازد. هر روزی که من از خواب بیدار می شوم، می بینیم که مجبورم بازهم به خانه باشم و نمی توانم لباس مکتب خودرا بپوشم و یا کتاب مکتب خودرا به دست بگیرم، دوباره همان غم و اندوهی که من را سال گذشته از مکتب محروم ساخت میاید سراغم و باعث می شود که دوباره غمگین و ناراحت شوم."

شماری از فعالان حقوق زن در هرات در واکنش به مسدود ماندن مکتب های دخترانه از سوی طالبان، از مردم می خواهند که برای بازگشایی مکتب ها خودشان اقدام کنند.

دختران ربات ساز هرات آرزو دارند دروازه همه مکاتب بار دیگر باز شود
دختران ربات ساز هرات آرزو دارند دروازه همه مکاتب بار دیگر باز شود

شکیلا چکری یک تن از این فعالان می گوید که در یک سال گذشته به خاطر مسدود شدن دوره ثانوی مکاتب دخترانه، شمار زیادی از دختران مجبور به ازدواج شده اند.

به گفته او، طالبان میلیون ها دختر افغان را از آموزش محروم ساخته و امید و آرزوهای شان را از بین برده اند.

:" به نظر من امارت اسلامی فعلا صلاحیت و استقلالیت تصمیم گیری در باره بازگشایی مکتب های دخترانه به تنهایی را ندارد. از سوی دیگر طالبان می خواهند که از این طریق برای خود از جامعه جهانی امتیاز بگیرند اما با این کار به ریشه خود تیشه می زنند، چون جامعه جهانی بازگشایی مکاتب دخترانه را خط سرخ خود تعیین کرده است."

در یک سالگی مسدود ماندن دوره ثانوی مکتب های دخترانه در افغانستان، یوناما یا نمایندگی سیاسی ملل متحد در کابل در اعلامیه، این اقدام طالبان را غم انگیز و شرم آور خوانده است.

مارک پوتزل سرپرست یوناما در کابل به روز یکشنبه هجدهم سپتامبر هشدار داده است که مسدود ماندن مکتب های دخترانه از سوی طالبان، به عمیق تر شدن بحران جاری، گسترش ناامنی ها و افزایش فقر و انزوای افغانستان می انجامد.

در یک سال گذشته حکومت طالبان هیچ نرمی در زمینه بازگشایی دوره ثانوی مکتب های دخترانه در افغانستان نشان نداده اند.

دو هفته پیش مردم در پکتیا شماری از مکتب های دخترانه را به روی دانش آموزان بالاتر ازصنف ششم بازگشایی کردند؛ اما حکومت طالبان دوباره این مکتب ها را مسدود ساختند.

XS
SM
MD
LG