لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۰۵

نظرسنجی: اکثر افغان‎ها فکر می‌کنند که کشورشان به مسیر درست در حرکت است


یک نظر پرسی تازه نهاد ایشیا فوندیشن نشان می‎دهد که شمار افغان‎های که فکر می‎کنند کشورشان به سمت درست روان است، افزایش یافته‎است.

این نظر پرسی بر اساس مصاحبه‎های مستقیم با ده هزار نفر در تمام ولایات افغانستان صورت گرفته‎است.

در این نظر سنجی شماری از افغان‎ها با در نظرداشت تهدیدات امنیتی این را هم بیان داشته‎اند که اگر فرصت برایشان فراهم گردد افغانستان را ترک خواهند کرد.

اکثر افغان‎های که در این نظر پرسی شرکت کرده‎اند، خوشبینی شانرا در مورد آینده افغانستان ابراز داشته‎اند و فکر می‎کنند کشورشان به مسیر درست در حرکت است.

ین نظر پرسی که در مصاحبه‎های مستقیم با ده هزار نفر در ۳۴ ولایت افغانستان صورت گرفته اولین بار در ده سال است که تغیر مثبت را در روحیه افغان‎ها در مورد آینده شان نشان می‎دهد.

افغانستان
افغانستان

نظرپرسی امسال ایشیا فوندیشن بر علاوه مسایل مهم دیگر روی معارف در افغانستان مخصوصاً مسئله تعلیم و تربیه دختران توجه کرده و می‎گوید، در جریان حکومت طالبان شماری مجموعی شاگردان در افغانستان تنها یک میلیون تن بود ولی حال هفت میلیون و ۸۰۰ هزار شاگرد به مکتب می‎روند که ۴۰ درصد آن را دختران تشکیل می‎دهند.

ولی بر اساس این نظر پرسی، تهدیدات امنیتی و اقتصاد ضعیف بر امید افغان‎ها به آینده تاثیر منفی گذاشته‎است و شماری زیادی گفته‎اند اگر موقع برایشان مساعد شد افغانستان را ترک خواهند کرد.

عبدالله احمدزی رئیس بخش افغانستان ایشیا فوندیشن به رادیو آزادی گفت، نتایج نظرسنجی امسال نسبت به سال‎های گذشته خیلی مثبت است.

او افزود:

"اگر ما نتایج امسال را با نتایج سال ۱۳۹۵ مقایسه کنیم در هر ساحه تغیری مثبت می‎بینیم. تنها فیصدی شماری از آن‎هایی امسال زیاد است که می‎خواهند به هدف داشتن زنده‎گی بهتر افغانستان را ترک کنند."

نتیجه سیزدهمین نظر پرسی ایشیا فوندیشن در حالی منتشر شده‎است که شماری از رهبران سیاسی و اعضای شورای ملی افغانستان نگرانی شان را در مورد وضعیت این کشور ابراز داشته‎اند. این افراد شامل رئیس جمهور اسبق حامد کرزی، والی بلخ عطا محمد نور و شماری دیگر اند.

حامیان آقای کرزی در این هفته در یک جلسه وسیع خواهان تدویر لویه جرگه شدند و عطا محمد نور والی بلخ چند روز پیش در سخنرانی در هرات در جمع حامیانش هشدار سقوط نظام را داد.

در این حال شماری از تحلیلگران می‎گویند افغانستان با وجود پیشرفت‎ها در بعضی ساحات هنوزهم نا امن ترین کشور منطقه است که از نگاه امنیتی بعد از عراق دومین کشور جهان است که در آن بلندترین رقم حملات تررویستی صورت می‎گیرد.

کابل
کابل

پس در چنین حالت آیا نظر پرسی ایشیا فوندیشن خیلی خوشبینانه نیست؟

عبدالله احمدی رئیس بخش افغانستان ایشیا فوندیشن می‎گوید:

"این‎که سیاسیون آجندا و موقف سیاسی خود را چگونه تنظیم می‎کنند بر اساس اولویت‎های سیاسی خود آن‎هاست، ولی آنچه سروی ما نشان می‎دهد آن را با موقف‎های سیاسی مقایسه کرده نمی‎توانیم زیرا در نظر سنجی ما از مردم سوال شده‎است. حالات می‎تواند در برخی امور مثبت یا منفی باشد ولی آنچه ما در این راپور گنجانیده ایم برداشت مردم عام است."

ایشیا فوندیشن از سال ۲۰۰۴ به این طرف هر سال نظر سنجی‎های را در افغانستان انجام داده و تا حال با حدود ۹۰ هزار تن به شمول زنان و مردان مصاحبه های را انجام داده‎است.

ایشیا فوندیشن که یک نهاد معتبر بین المللی است معلوماتی قابل ملاحظه و مثمری را در موارد مختلف مانند امنیت، اقتصاد، حکومتداری، خدمات عامه، انتخابات، رسانه‎ها، حقوق زنان و مهاجرت منتشر ساخته‎است.

نتایج سروی ایشیا فوندیشن در حالی منتشر شده که مخالفین مسلح حملات تروریستی شان را افزایش داده‎اند و تطبیق استراتژی رئیس جمهور ترمپ برای افغانستان و جنوب آسیا که در ماه اگست امسال اعلان شد، جریان دارد.

XS
SM
MD
LG