لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۲ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۲۰

سازمان ملل: تلاش سیستماتیک برای حذف زنان و دختران از رسانه های افغانستان٬ جریان دارد


تصویر آرشیف: یکی از دختران خبرنگار از شبکه گزارشگران ولایت کندز

ملل متحد می گوید آنچه دریکسال گذشته برای زنان خبرنگار درافغانستان اتفاق افتاده٬ نمایانگر یک تلاش منظم برای حذف نقش زنان از فضای عامه می باشد.

ملل متحد می افزاید که بحران اقتصادی نیز رسانه ها را زیر فشارقرار داده ونقش زنان در رسانه ها را محدود ساخته است.

لیمه سپیڅلی ، خبرنگار تلویزیون یک که بعد از حاکمیت طالبان کارش را با این رسانه آغاز کرده بود درپیام فیسبوک خود در این اواخر نوشت که بنابر محدودیت های طالبان دیگر نمی تواند به کارش ادامه دهد.

خبرنگاران زن ادعا می‌کنند، نپوشیدن لباس رنگه در برنامه‌ها، عدم اشتراک مهمانان و مجریان مرد در برنامه‌های که مجریانش زنان اند، از محدودیت‌های تازه می باشند.

به زنان و دختران مجری برنامه های تلویزیونی دستور داده شده است تا صورت شان به صورت نمی بپوشانند و از دعوت مهمانان مرد در برنامه های خود اجتناب کنند
به زنان و دختران مجری برنامه های تلویزیونی دستور داده شده است تا صورت شان به صورت نمی بپوشانند و از دعوت مهمانان مرد در برنامه های خود اجتناب کنند

دفتر زنان سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید آنچه را که دریکسال گذشته برای زنان خبرنگار در این کشور اتفاق افتاده واین که برای افغانستان چه معنی دارد ، بررسی کرده است.

این اداره در اشاره به اقدامات طالبان درمورد زنان خبرنگار می افزاید که این روندها یک تلاش سیستماتیک ومنسجم برای سرکوب رسانه ها وحذف زنان ، سیما ، نظریات وتجربیات زنان ازفضای عمومی را به اثبات می رساند.

نی: تقریبا ۹۳ درصد از خبرنگاران زن به دلیل فشار های موجود و مسدود شدن رسانه ها وظایف خود را ترک کرده اند

دفتر زنان سازمان ملل متحد درافغانستان می گوید زنان خبرنگار با دستورهای خاص مثل پوشاندن روی هنگام ظاهر شدن درپردۀ تلویزیون هدف قرار گرفتند که این دستورها و محدودیت های وسیع دیگر بر حقوق زنان ، درمجموع نقش آنها در رسانه ها را حذف می کند.

دفتر زنان سازمان ملل متحد در تویت خود می افزاید که این اقدامات منتج به حذف نقش وسهمگیری زنان در یک جامعه کثرت گرا می شود.

در جریان یک سال گذشته خبرنگاران زیادی به دلیل وضع محدودیت ها و مسدود شدن رسانه ها٬ بیکار شده و یا هم از افغانستان بیرون رفته اند
در جریان یک سال گذشته خبرنگاران زیادی به دلیل وضع محدودیت ها و مسدود شدن رسانه ها٬ بیکار شده و یا هم از افغانستان بیرون رفته اند

خاطره نوری یک خبرنگار دیگر که با یک رسانۀ خصوصی درکابل کار میکند در این اواخر از طالبان خواستار شد تا آزادی بیان را احترام کرده رسانه ها را سانسور نکنند.

" خواست خبرنگاران از طالبان این است که به آزادی بیان احترام بگذارند، رسانه‌ها را سانسور نکنند، به امنیت جان خبرنگاران توجه کنند و به خبرنگاران اجازه دهند که فعالیت‌های رسانه‌ای خود را مطابق قانون و تعهدات خبرنگاری خود انجام دهند."

اما وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان می‌گوید، به جز از دستور حجاب، دیگر هیچ محدودیتی بر زنان خبرنگار وضع نشده است.

با این حال (نی ) ، نهاد حمایت کنندهٔ رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید، بر اساس سروی آنها ، مشکلات و محدودیت‌های موجود در برابر خبرنگاران زن سبب شده که تقریبا ۹۳ درصد آنها بی‌کار شوند و یا خود کار های شان را ترک گویند.

XS
SM
MD
LG