لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۳۰

افغانستان

اشرف غنی در نشست قلب آسیا در ترکیه شرکت می‌کند

رئیس جمهور اشرف غنی صبح امروز یکشنبه (۱۷ قوس) در رأس یک هیئت رهسپار ترکیه شد. قرار است آقای غنی در نشست قلب آسیا اشتراک کند.

بر اساس خبرنامۀ ارگ ریاست جمهوری، انتظار می‌رود رئیس جمهور غنی در جریان این سفر با مقام‌های کشور‌های مختلف دیدار کند.

نشست قلب آسیا که به پروسۀ استانبول نیز معروف است، در ماه جون سال ۲۰۱۱ میلادی میان وزیران خارجۀ شش کشور به هدف اعتماد سازی ایجاد شد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

رئیس جمهوری افغانستان با همتای امریکایی‌اش دیدار کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان امروز قبل از آغاز کنفرانس بین‌المللی اقتصادی در شهر داووس در سویس، با دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا ملاقات کرد.

در این ملاقات روی موضوعات مورد علاقۀ بین دو کشور به شمول پروسۀ صلح افغانستان صحبت شده است.

این در حالیست که عمران خان صدراعظم پاکستان نیز دیروز در جریان ملاقات با دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا گفت، اسلام آباد خواهان آغاز مذاکرات صلح بین حکومت افغانستان و طالبان است.

در کنفرانس بین‌المللی اقتصادی که در شهر داووس سویس برگزار شده، ۱۱۷ رهبر و حدود سه هزار نمایندۀ کشورهای جهان اشتراک دارند.

لیون جیان به حیث نماینده خاص چین برای افغانستان تعیین شد

چین نمایندۀ خاص این کشور را برای افغانستان تعیین کرد.

جینگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجۀ چین امروز گفت، لیو جیان به حیث نمایندۀ خاص این کشور برای افغانستان تعیین شده است.

دیپلومات با تجربه چین قبلاً در افغانستان، مالیزیا، پاکستان و برخی کشورهای دیگر به حیث سفیر این کشور ایفای وظیفه کرده است.

به گفتۀ جینگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجۀ چین، لیو جیان یک دیپلومات با تجربه است، وی در پروسۀ صلح و مصالحه در افغانستان نقش فعال را بازی کرده و به این نقش خود ادامه خواهد داد.

معترضان در غور دروازه‌های ادارات دولتی را بستند

اعتراض ده ها باشنده غور. Jan.22.2020

صدها باشنده غور، صبح امروز چهارشنبه در اعتراض به در نظر گرفته نشدن اعمار بند برق و ساختن شاهراه هرات-غور در بودجۀ مالی سال ۱۳۹۹ شمسی، دروازه‌های همۀ ادارات دولتی و بازار این ولایت را مسدود کردند.

اعتراض کنندگان هشدار دادند، تا زمانی‌که به خواست‌های قانونی آن‌ها رسیدگی نشود به هیچ ادارۀ دولتی اجازه فعالیت را نخواهند داد.

حیدر خیرخواه یکی از این معترضان در غور به رادیو آزادی گفت: "اگر در بودجه ۱۳۹۹ حق مشروع غوری‌ها به تصویب نرسد، تمام مردم غور از ۱۰ ولسوالی به پای حق خود ایستاده اند و تا آخرین نفس ایستاد خواهند بود. امیدوار هستیم که حکومت مرکزی گوش شنوا داشته باشد و صدای غوری‌ها را بشنود."

این در حالیست که ولسی جرگۀ افغانستان امروز چهارشنبه بودجه مالی سال ۱۳۹۹ این کشور را تصویب کرد.

مجموع بودجۀ ملی افغانستان برای سال مالی ۱۳۹۹ بیش از ۴۲۸ میلیارد افغانی در نظر گرفته شده‌است.

'یک مرکز تولید ماین طالبان در لوگر از بین برده شد'

موقعیت ولایت لوگر در نقشه عمومی افغانستان

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید، یک مرکز تولید ماین طالبان را کشف و از بین برده‌است.

بر اساس اعلامیۀ این ریاست، نیروهای خاص ریاست عمومی امنیت ملی در یک عملیات ویژه، یک مرکز تولید ماین گروه طالبان را در قریۀ "بابوس" مربوط به مرکز ولایت لوگر، کشف و از بین برده‌اند.

در اعلامیه هم‌چنان گفته شده، گروه طالبان به سرگروپی قوماندان کریم به منظور هدف قرار دادن نیروهای امنیتی و پروژه‌های عام‌المنفعه تعداد زیاد ماین‌های ضد پرسونل و سوزنک‌های آن را در این مرکز جابه‌جا کرده بود که توسط نیروهای عملیاتی امنیت ملی افغانستان کشف و از بین برده شده‌است.

طالبان مسلح تا هنوز در مورد این ادعا تبصره نکرده‌اند.

قول اردوی اتل:‌ ۱۴ مخالف مسلح در کندهار کشته شدند

آرشیف، طیاره جنگی قوای هوایی افغانستان

مقامات امنیتی افغان می‌گویند، در نتیجه حملات هوایی ۱۴ مخالف مسلح در ولسوالی میوند ولایت کندهار کشته شده‌اند.

خواجه یحیی علوی سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل صبح امروز به رادیو آزادی گفت: "حوالی ساعت ۱۱ شب گذشته ضربات هوایی بر مخفیگاه‌های دشمن در ولسوالی میوند ولایت کندهار صورت گرفت که در نتیجه ۱۴ تن آن‌ها کشته شده‌اند."

به‌گفته آقای علوی در این حملات دو مخالف مسلح زخمی و مقداری از اسلحه و مهمات آن‌ها نیز از بین برده شده‌است.

طالبان تا هنوز در مورد این ادعا چیزی به رسانه‌ها نگفته اند.

ولسی جرگه بودجه سال ۱۳۹۹ را تصویب کرد

اعضای ولسی جرگه افغانستان

ولسی جرگه افغانستان بودجه سال مالی ۱۳۹۹ را امروز چهارشنبه تصویب کرد.

مجموع بودجۀ ملی برای سال مالی ۱۳۹۹ بالغ بر ۴۲۸ میلیارد افغانی است که ۲۸۹ میلیارد افغانی بودجۀ عادی و مبلغ ۱۳۹ میلیارد آن بودجۀ توسعه‌ای می‌شود.

این طرح بودجه همچنین شامل ۶۴ میلیارد افغانی اختیاری و ۷۵ میلیارد افغانی غیر اختیاری نیز می‌شود.

پیش از این اعضای ولسی جرگه از عدم توازن در بودجه توسعه‌ای این طرح انتقاد کرده بودند.

مقام‌های ارزگان: در اثر حملات طالبان ۵ پولیس کشته شدند

موقعیت ولایت ارزگان در نقشه عمومی افغانستان

مقامات محلی ارزگان می‌گویند، در نتیجۀ حملات گروهی طالبان شب گذشته پنج پولیس در این ولایت، کشته شدند.

فیض محمد حنیفی ولسوال، ولسوالی چنارتوی ولایت ارزگان صبح امروز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت: "حوالی ساعت یک شب گذشته طالبان بر پوسته‌های بالاحصار در ولسوالی چنارتو حمله کردند، در یک حمله چهار پولیس کشته و در حملۀ دیگر یک پولیس کشته و یک تن دیگر زخمی شدند."

به‌گفتۀ آقای حنیفی، این حملات توسط نیروهای افغان به عقب زده شده و به جنگجویان طالب نیز تلفات وارد شده‌است، اما نسبت عدم موجودیت تماس تلفونی با منطقه، در مورد رقم دقیق این تلفات معلومات در دست نیست.

طالبان تا هنوز در مورد این رویداد چیزی به رسانه‌ها نگفته اند.

محب: جوانان بلوچ افغان به نیروهای امنیتی بپیوندند

حمدالله محب در دیدار با بزرگان بلوچ افغانستان از آنان خواست جوانان خود را به صفوف نیروهای امنیتی بفرستند.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان خواهان شمولیت جوانان بلوچ افغان در صفوف نیروهای امنیتی شده‌است.

آقای محب این خواست را در دیدار دیروزش با نماینده‌های شورای بلوچان در کابل مطرح کرد.

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی دیشب به رادیو آزادی گفت: "مشاور امنیت ملی در دیدار با شورای بلوچان افغان به آن‌ها وعده سپرد که به بی‌جا شدگان کمک‌ها رسانده خواهد شد، همچنان او از نماینده‌های این شورا خواست تا جوانان بلوچ را تشویق کنند که در صفوف نیرو‌های امنیتی افغان پیوسته و از خاک خود دفاع کنند."

آقای فیصل افزود که نماینده‌های شورای بلوچان در دیدار با مشاور امنیت ملی خواهان کمک‌های عاجل به بی‌جا‌ شدگان مربوط به این قوم شدند.

تأکید ناتو بر تقویت نیروهای افغان برای مبارزه با گروه‌های مسلح

ینس ستولنتبرگ منشی عمومی ناتو ۶ جنوری ۲۰۲۰

ینس ستولنتبرگ منشی عمومی ناتو، تقویت نیروهای افغان را برای مبارزه با گروه‌های مسلح افراطی مهم خواند.

آقای ستولنتبرگ دیروز در سخنرانی خود به کمیته امور خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: "من معتقدم که در صورت نیاز ناتو باید قادر به انجام عملیات‌های رزمی باشد، همان‌طوری‌که بارها در بالکان، افغانستان و جاهای دیگر این کار شده، اما در دراز مدت اگر بتوانیم نیروهای محلی را برای مبارزه با تروریزم فعال بسازیم بهتر است، زیرا ما همیشه به‌عنوان بیگانه‌گان قلمداد خواهیم شد و در حال حاضر تفکر در ناتو انجام عملیات‌های جنگی نه، بلکه این است که چگونه می‌توانیم ظرفیت‌های محلی را آموزش دهیم و آن‌ها را ایجاد کنیم همان‌طوریکه در افغانستان انجام دادیم و در عراق نیز انجام می‌دهیم."

مأموریت رزمی ناتو در افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی به پایان رسید، نیرو های ناتو از جنوری ۲۰۱۵ به این‌سو در افغانستان تحت مأموریت حمایت قاطع مستقر اند.

این مأموریت بر آموزش نیروهای افغان، مشوره و همکاری آن‌ها در امر مبارزه با تروریزم متمرکز است.

وزارت معارف بیش از ۷۷۰ میلیون افغانی کمک مردمی بدست آورد

وزارت معارف افغانستان از سوی مردم، بیش از ۷۷۰ میلیون افغانی کمک دریافت کرده‌است.

وزارت معارف افغانستان می‌گوید، مردم در ۳۰ ولایت کشور بیش از ۷۷۰ میلیون افغانی با معارف کمک کرده‌اند.

نوریه نزهت سخنگوی این وزارت شام دیروز به رادیو آزادی گفت که این کمک‌ها از سوی شورا‌های مکاتب جمع‌آوری و تحت نظارت آن‌ها مصرف شده‌است.

خانم نزهت بیشتر در این مورد گفت: "باشنده‌های ۳۰ ولایت کشور در جریان سال تعلیمی ۱۳۹۸، ۷۷۱ میلیون و ۳۲۷ هزار افغانی به معارف افغانستان کمک کرده‌اند که این کمک‌ها در بخش اهدای زمین، اعمار تعمیر و صنف‌های درسی، اهدای میز و چوکی، تهیه مواد درسی مانند کتاب، قرطاسیه و مواد لابراتور است."

خانم نزهت افزود، به دلیل عدم شورا‌های مکاتب در ارزگان، کندز، غور و نورستان، روند جمع‌آوری کمک‌های مردمی در این ولایات تطبیق نشده‌است.

وزارت معارف افغانستان از سال ۱۳۹۷ الی ۱۴۰۹ خورشیدی را به نام دهه معارف نام‌گذاری کرده‌است.

مقام‌ها: طالبان یک مرکز صحی را در دایکندی به آتش کشیدند

موقعیت ولایت دایکندی در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های محلی در ولایت دایکندی می‌گویند گروه طالبان یک مرکز صحی را به آتش کشیده، اما به کارمندان و مریضان این مرکز آسیبی نرسیده‌است.

اسحق‌علی درمان، رئیس صحت عامه دایکندی به رادیو آزادی گفت که این رویداد دیشب در قریه سلمنجی ولسوالی کجران روی داده و ساختمان این مرکز کاملاً سوخته است.

آقای درمان می‌افزاید که این مرکز برای بیش از ۲۵۰۰ نفر خدمات قابله‌گی و واکسیناسیون ارائه می‌کرد.

شیما رستمیان، رئیس شورای ولایتی دایکندی می‌گوید که طالبان ابتدا دواهای این مرکز را به آتش کشیدند و پس از آن ساختمان آن را منفجر کردند.

او افزود که در این رویداد به هیچ‌کسی آسیب نرسیده‌است.

به‌گفته خانم رستمیان، گروه طالبان در بخش‌هایی از ولسوالی کجران حضور و فعالیت دارد.

گروه طالبان تا اکنون در این مورد اظهار نظر نکرده‌است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی روند رسیدگی به شکایات را آغاز کرد

اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان در جریان کنفرانس خبری در کابل. Jan.21.2020

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می‌گوید که روند استیناف‌خواهی شکایات روز گذشته پایان یافت و به اساس آن ۶۲۹۲ شکایت ثبت شده‌اند.

زهره بیان شینواری رئیس این کمیسیون روز سه‌شنبه «۰۱ دلو ۱۳۹۸» به خبرنگاران گفت که روند رسیدگی و بررسی شکایات امروز رسماً آغاز شد و ۱۵ روز ادامه می‌یابد.

او گفت:‌ "پس از مرحله ثبت شکایات، حالا کار روی بررسی این شکایات در دفتر مرکزی کمیسیون شکایات آغاز گردیده‌است. مطابق طرزالعمل رسیدگی به شکایات، مراحل بعدی که شامل تصنیف، بررسی، تحلیل، تدقیق، فیصله، ابلاغ و تطبیق شکایات می‌باشد، کار روی این مراحل از طرف تیم تخنیکی ما شروع شده و در حال پروسس است."

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می‌گوید که در ولایت‌های پروان، میدان وردک، تخار و جوزجان هیچ شکایتی برای استیناف‌خواهی ثبت نشده‌است.

مقام‌های این کمیسیون گفتند که بیشتر شکایات به ترتیب از طرف تیم "ثبات و هم‌گرایی"، دولت‌ساز و صلح و عدالت اسلامی ثبت شده‌اند.

پیش از این کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی حدود ۱۶۵۰۰ شکایت را در دفاتر مرکزی و ولایتی بررسی کرده بود. بر اساس تصمیم این کمیسیون، آرای ۴۷ محل رأی‌گیری باطل اعلام شده و ۵۳۷۸ محل دیگر بازشماری می‌شوند.

محمد قاسم الیاسی، منشی و سخنگوی این کمیسیون می‌گوید در مورد محلات باطل اعلام شده و یا محلاتی که بازشماری می‌شوند، نیز شکایات استیناف‌خواهی ثبت شده‌اند.

انتظار می‌رود نتایج نهایی انتخابات پس از رسیدگی و فیصلۀ کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد شکایات استیناف‌خواهی اعلام شود.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری: بهای گاز کاهش یافته است

با افزایش بهای گاز مایع در شهر کابل مردم در عقب مغازه های دولتی صف بسته اند تا گاز را به بهای ارزانتر بخرند.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گوید از آغاز هفته روان بهای گاز به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

جان آقا نوید سخنگوی این اتاق به رادیو آزادی گفت که در حال حاضر یک کیلو گاز به‌طور عمده به ۵۲ افغانی و به‌گونه پرچون ۶۰ افغانی به فروش می‌رسد.

او می‌گوید با رسیدن تانکرهای گاز مایع به کابل در بهای آن نیز کاهش خواهد آمد، اما مردم می‌گویند که یک کیلو گاز را در حال حاضر از ۸۰ تا ۱۱۰ افغانی خریداری می‌کنند.

جوانشیر حیدری سینماگر معروف افغانستان درگذشت

جوانشیر حیدری سینماگر معروف افغانستان

جوانشیر حیدری سینماگر معروف افغانستان به سن ۶۸ سالگی درگذشت.

صابر مومند سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان امروز سه‌شنبه (اول دلو ۱۳۹۸) به رادیو آزادی گفت که آقای حیدری در اثر سکتۀ قلبی چشم از جهان بَست.

مومند درگذشت حیدری را ضایعۀ بزرگ خواند:‌ "وزارت اطلاعات و فرهنگ مراتب تسلیت خود را به خانواده و دوستان جوانشیر حیدری و به‌خصوص خانوادۀ سینمای افغانستان ابراز می‌کند. آقای حیدری واقعاً نه‌تنها در بخش سینما، بلکه در بخش‌های مختلف فرهنگ و هنر نقش ارزنده داشت."

جوانشیر حیدری فعالیت هنریش را در دهه ۱۳۵۰ خورشیدی از رادیو‌ افغانستان آغاز کرد و سپس در بخش‌های مختلف تلویزیون ملی و افغان فلم ایفای وظیفه نمود.

او در این اواخر به‌حیث رئیس اتحادیۀ سینماگران افغانستان کار می‌کرد.

از حیدری چندین فلم هنری به جا مانده است.

مقام‌ها: کار عملی پروژه تاپی در سال جاری میلادی آغاز می‌شود

آرشیف

وزارت مالیه افغانستان می‌گوید قرار است کار عملی پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند موسوم به تاپی در ربع اول سال ۲۰۲۰ میلادی از ولایت هرات آغاز شود.

شمع‌روز خان مسجدی، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی می‌گوید که پیش‌نویس طرح استملاک زمین برای پروژه تاپی نیز آماده شده‌است.

او گفت: "کار عملی این پروژه از ولایت هرات در ربع اول و یا ربع آخر سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد. این یک گپ مهم برای مردم افغانستان است. دولت افغانستان نیز آمادگی خود را می‌گیرد که چگونه کارهای خود را آغاز کند."

آقای مسجدی هم‌چنین می‌گوید که همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه در دیدار با محمد مراد امانوف رئیس اجرائیه پروژه انتقال خط انتقال گاز تاپی گفته که پیش‌نویس قانون استملاک زمین برای انتقال این پروژه آماده شده و به وزارت عدلیه افغانستان فرستاده شده‌است.

او در این دیدار گفته است که این پیش‌نویس برای تصویب به زودی به پارلمان این کشور فرستاده می‌شود.

به‌گفته او، در این دیدار تأکید شده که حکومت افغانستان از پیش برنامه‌ها و راهکارهایش را برای بهره‌گیری از گاز تاپی آماده کرده‌است.

قابل یادآوری است که طول لوله انتقال گاز طبیعی ترکمنستان از راه افغانستان به پاکستان و هند به ۱۸۱۴ کیلومتر می‌رسد که ۸۱۶ کیلومتر آن از هرات، فراه، نیمروز، هلمند و کندهار انتقال داده می‌شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG