لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۱۲

حزب جمعیت اظهارات اخیر زلمی خلیلزاد را نظر شخصی وی‌ خواند


حزب جمعیت اسلامی می‌گوید، سخنان زلمی خلیلزاد در پیوند به تنش بمیان آمده میان ارگ و عطا محمد نور نظر شخصی وی است و هر کس می‌تواند در این زمینه اظهار نظر داشته باشد.

ذبیح الله فطرت معاون سخنگوی این حزب روز شنبه «۷دلو۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت که آقای خلیلزاد نه سمت رسمی دارد و نه برای حل قضیه از جانب کسی گماشته شده‎است.

ذبیح الله فطرت معاون سخنگوی حزب جمعیت اسلامی افغانستان
ذبیح الله فطرت معاون سخنگوی حزب جمعیت اسلامی افغانستان

وی افزود:

"آقای خلیلزاد منحیث یک شخص عادی اظهار نظر کرده، آقای خلیلزاد مأموریت ندارد، جمعیت پیشنهادات‌اش را به ارگ فرستاده و انتظار پاسخ آنرا دارد."

این در حالیست که زلمی خلیل زاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان که به تازه‌گی به افغانستان آمده بود در یک نشست با رسانه‌ها، به عطا محمد نور هشدار داده که صبر و حوصله حکومت و شریکان خارجی افغانستان در برابر وی زیاد نخواهد بود و جهانیان اجازه دوام تنش‌ها را نمی‌دهند.

زلمی خلیلزاد سفیر سابق امریکا در افغانستان
زلمی خلیلزاد سفیر سابق امریکا در افغانستان

گفته می‌شود که آقای خلیلزاد به‌خاطر حل مشکل بمیان آمده میان ارگ و عطا محمد نور به افغانستان آمده بود.

بیش از یک ماه می‌شود که استعفای عطا محمد نور از سمت ولایت بلخ از سوی رئیس جمهور غنی منظور شده و به‌جای او انجنیر داوود که تا حال به کار‌ اش آغاز نکرده، معرفی شده‌است.

آقای نور این استعفا را منتفی و برکناری‌اش را مشروط به تفاهم با حزب جمعیت اسلامی خوانده‌است.

پیش از این قصر سفید در اعلامیۀ گفته‌است که هیچ‌کس نمی‌تواند به‌خاطر منافع شخصی‌اش تصامیم ملی افغانستان را با چالش روبه‌رو کند.

در این اعلامیه تأکید بر حل تنش‌های سیاسی میان ریاست جمهوری افغانستان و عطا محمد نور والی سابق بلخ و انتقال مسئولیت اداری بلخ بگونه مسالمت آمیز به والی جدید شده‌است.

پیش از این مایک پنس معاون رئیس جمهور امریکا و جان باس سفیر این‌کشور در افغانستان گفته‌اند که باید مشکل بمیان آمده میان ارگ و آقای نور بگونه مسالمت آمیز حل شود.

از سوی دیگر، نیکولاس کی سفیر بریتانیا در کابل پنج‌شنبه هفته گذشته در یک نشست خبری، ادامه این تنش‌ها را نگران کننده خوانده‌ و گفته‌است که باید به قانون احترام شود.

شماری از اعضای مشرانو جرگه افغانستان می‌گویند که گفت‌وگو‌ها به‌خاطر حل این مشکل میان ارگ و جمعیت جریان دارند.

لیلما احمدی یک عضو این جرگه در صحبت با رادیو آزادی، از هر دو طرف خواست به منافع ملی توجه کنند.

وی می‌گوید:

"مذاکره میان جمعیت و ارگ جریان دارد، توقع داریم با درایت بسیار هر دو طرف به موضوع بپردازند و امید واریم هر دو طرف در مذاکرات‌شان منافع ملی را در نظر گرفته و باور دارم که این مشکل از طریق گفت‌وگو هر چه زودتر حل می‌شود."

محمد هارون چخانسوری معاون دفتر رئیس جمهور در امور روابط عامه و استراتژیک در آغاز هفته گذشته گفته بود که تغییر در اداره محلی بلخ یک موضوع کوچک اداری است و در روشنایی قانون اساسی حل می‌شود.

نورالله شایان

مرتبط

XS
SM
MD
LG