لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۳۶

منبع: حکومت در برابر عطا محمد نور از بردباری کار گرفته‌است


یک منبع معتبر حکومت می‌گوید، از بهر آنکه برای مردم مشکل پدید نه آید، از این رو در پیوند به قضیه عطا محمد نور تا اکنون از بردباری کار گرفته‌اند.

این منبع که از بهر حساسیت موضوع نمی‌خواهد از وی نام گرفته شود روز جمعه «۶دلو۱۳۹۶» در صحبت با رادیو آزادی گفت که این معضل در روشنی قانون حل می‌گردد.

هر چند این منبع در این باره که به این تنش‌ها میان حکومت و آقای نور چه زمانی نقطه پایان گذاشته خواهد شد چیزی نمی‌گوید؛ اما تأکید می‌ورزد که هیچ‌کسی نمی‌تواند از قانون فراتر باشد.

اما اسماعیل خان عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی می‌گوید، تنش‌های سیاسی میان حکومت و عطا محمد نور از راه فشار حل شده نمی‌تواند.

اسماعیل خان عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی
اسماعیل خان عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی

او روز جمعه در صحبت با رادیو آزادی در این باره گفت:

"من فکر نمی‌کنم که جامعه جهانی در این زمینه فشاری وارد سازد زیرا این موضوع با وارد شدن فشار حل نمی‌شود، شب گذشته جمعیت اسلامی در اعلامیۀ این موضوع را مطرح کرده که خواست هایش قانونی است و فشار سبب نخواهد شد که اعضای این حزب از این خواست‌ها بگذرند."

این سخنان در حالی مطرح می‌گردند که به تازه‌گی قصر سفید در اعلامیۀ خواستار حل بی درنگ تنش‌های سیاسی میان ریاست جمهوری افغانستان و عطا محمدنور والی سابق بلخ شده‌است.

از سوی دیگر، سفیر بریتانیا در کابل نیز یک روز پیش از این ادامه این تنش‌ها را نگران کننده خوانده‌است.

جان باس سفیر امریکا در کابل
جان باس سفیر امریکا در کابل

پیش از این سفیر امریکا در کابل نیز گفته‌است که از این تنش‌ها میان دو طرف تنها هراس افگنان بهره می‌برند.

اما حزب جمعیت اسلامی باز هم به پذیرفته شدن خواست هایش در این زمینه تأکید می‌ورزد و با پخش اعلامیۀ گفته‌است که خواست‌های این حزب پا بر جاست و آنان انتظار دارند که این مسئله از راه مسالمت آمیز حل گردد.

در این میان، شماری از کارشناسان می‌گویند، با توجه بر این‌که افغانستان از یک مرحله حساس می‌گذرد، از این رو چالش آفرینی در برابر نظام به سود هیچ طرف تمام نخواهد شد.

خالد سادات یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی می‌گوید:

"هنگامی‌که استعفای والی پیشین بلخ از سوی رئیس جمهور پذیرفته شد، رابطه حقوقی وی با حکومت پایان یافت، به دید من حالا حرف خوب این‌است که به قانون مراجعه شود، عطا محمد نور فراتر از قانون نیست و باید قانون را بپذیرد."

هر چند حزب جمعیت اسلامی پس از برکناری عطا محمد نور به پذیرفته شدن خواست هایش تأکید می‌ورزد، اما خالد سادات می‌گوید اگر حزب جمعیت از خواست های شخصی‌اش نگذرد، حل تنش‌ها میان دو طرف از راه مسالمت آمیز امکان پذیر نخواهد بود.

نظیفه محبوبی

مرتبط

XS
SM
MD
LG