لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۵۶

فرهاد: در ۱۶ ولایت از سوی عطا محمد نور تظاهرات مسالمت‌آمیز برگزار می‎شود


سخنگوی ولایت بلخ می‌گوید، عطا محمد نور روز گذشته که در میان هوادارانش در شهر مزارشریف صحبت می‌کرد گفته‌است که در روز‌های آینده تظاهرات مسالمت‌آمیز در ۱۶ ولایت افغانستان به‌شمول کابل صورت خواهد گرفت.

منیر فرهاد سخنگوی ولایت بلخ که روز دوشنبه «۲۳ دلو ۱۳۹۶» با رادیو آزادی صحبت می‎کرد هم‎چنان گفت، این تظاهرات به هدفِ صورت می‎گیرد که حکومت به خواست‌های مشروع عطا محمد نور و حزب جمعیت جواب ارائه کند.

منیر فرهاد سخنگوی ولایت بلخ
منیر فرهاد سخنگوی ولایت بلخ

وی گفت:

"شب گذشته جناب والی بلخ در میان هواداران‌شان اظهار کردند که در چند روز آینده یک تظاهرات مدنی و مسالمت‌آمیز را در ۱۵ تا ۱۶ ولایت افغانستان راه اندازی می‎کنند برای پاسخگویی به خواست‌های معقول‌شان."

این در حالیست که عطا محمد نور والی مستعفی بلخ اخیراً در صحبت با رسانه‌ها گفته‌است که وی به زودی موقف تندتری اختیار خواهد کرد.

ارگ ریاست جمهوری اواخر ماه قوس سال‌جاری هجری شمسی اعلان کرد که استعفای آقای نور منظور شده و انجنیر محمد داوود به‌عنوان والی جدید تعیین شده‌است.

عطا محمد نور والی سابق بلخ
عطا محمد نور والی سابق بلخ

آقای نور پس از این اعلان چندین بار در میان هوادارانش در شهر مزارشریف سخنرانی کرده و گفته است که او والی برحال بلخ است و کنار رفتن‌اش وابسته به نتیجه مذاکرات جمعیت و ارگ خواهد بود، مذاکراتی که تا هنوز نتیجۀ به دنبال نداشته‌است.

اما پیشتر از آن سفارت امریکا و معاون رئیس جمهور امریکا گفته‌اند، تغییر در رهبری بلخ باید بر وقت و به‌گونه مسالمت‌آمیز صورت گیرد.

ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی پیش از این گفته‌است که فعالیت عطا محمد نور به‌عنوان والی بلخ غیر قانونی است، اما آقای نور اخیراً دو ولسوال را در این ولایت تبدیل کرده‌است.

والی که از بحران کابل و بلخ سود برد
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

همزمان با صحبت‌های والی سابق بلخ مبنی به راه اندازی تظاهرات در ۱۶ ولایت کشور، وزارت داخله افغانستان می‎گوید، تا هنوز درخواست رسمی در این باره با پولیس شریک نشده‎است.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی این وزارت روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، در صورتی‎که این تظاهرات به شکل قانونی برگزار شود، پولیس افغانستان آماده‎است تا امنیت تظاهر کننده‎گان را تأمین کند.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی این وزارت داخله افغانستان
نصرت رحیمی معاون سخنگوی این وزارت داخله افغانستان

وی گفت:

"تظاهرات حق مسلم هر افغان است و کسانی‌که می‌خواهند دادخواهی کنند می‌توانند تظاهرات کنند، بر اساس قوانین نافذه کشور که حق تظاهرات را می‌دهد پولیس آماده‌است در هر جای که تظاهرات باشد تدابیر جدی را به‌خاطر امنیت‌شان روی دست بگیرد."

ریاست جمهوری افغانستان به تازه‌گی در این باره ابراز نظر نکرده‌است، اما پیش از این شاه‌حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهور گفته‌است، موضوع ولایت بلخ به زودی در چهارچوب قانون اساسی حل خواهد شد.

گزارش: نصرت پارسا

مرتبط

XS
SM
MD
LG