لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۳۷

کمیسیون انتخابات از طرح شورای عالی صلح افغانستان استقبال کرد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که از ابتکار شورای عالی صلح در راستای برقراری آتش بس در زمان انتخابات آینده استقبال می‌کند.

مقامات این کمیسیون می‌گویند که حکومت مسئولیت دارد تا از طریق نظامی و یا تلاش‌های سیاسی امنیت انتخابات آینده را تأمین کند.

مقامات در کمیسیون مستقل انتخابات این را پس از آن گفتند که شورای عالی صلح از تلاش این شورا برای ترتیب یک طرح در زمینه برقراری آتش بس در زمان انتخابات آینده در افغانستان خبر داد.

امام محمد وریماچ رئیس دارالانشای این‌کمیسیون در صحبت با رادیو آزادی گفت، از ابتکار شورای عالی صلح درین خصوص استقبال می‌کنند.

امام محمد وریماچ رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
امام محمد وریماچ رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

وی افزود:

" این‌که شورای عالی صلح ابتکار عمل را به دوش گرفته و می‌خواهد که امنیت همان مناطق را که نا امن است تأمین شود تا مردم بتوانند در انتخابات اشتراک کنند بسیار یک امر نیک و یک امر به جا است و ما ازین ابتکار شورای عالی صلح استقبال می‌کنیم."

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که نا امنی‌ها یک چالش عمده فرا راه انتخابات پیشرو به حساب می‌آید.

در کنار ارگان‌های امنیتی افغانستان، شورای عالی صلح هم اقداماتی را به هدف برگزاری امن و مصون انتخابات روی دست دارد.

حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح به رادیو آزادی گفت، این شورا در تلاش برای برقراری آتش بس در مناطق نا امن در زمان برگزاری انتخابات روی یک طرح کار می‌کند.

حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح افغانستان
حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح افغانستان

وی گفت:

" وظیفه و مسئولیت شورای عالی صلح میانجیگری است و اگر ما بتوانیم این طرح را تصویب کنیم به کمک یک تعداد افراد و دوستان جامعه بین‌المللی که در جریان انتخابات مخالفین حاضر شوند که آتش بس صورت بگیرد و انتخابات برگزار شود. این فقط در حد یک طرح است و ما روی این طرح کار می‌کنیم."

خانم سرابی در مورد این طرح جزئیات نداد و نه هم گفت که چه زمانی تکمیل خواهد شد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به هدف تأمین امنیت انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها و شفافیت این انتخابات، هفته گذشته تفاهمنامه های را با وزارت‌های دفاع و داخله، ریاست عمومی امنیت ملی و ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی امضا کرد.

قرار است انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها در ۱۶ ماه سرطان سال آینده هجری شمسی برگزار شود.

مرتبط

XS
SM
MD
LG